Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14.08.2013, sygn. ITPB2/415-511/13/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-511/13/MM

Czy aby skorzystać ze zwolnienia przedmiotowego wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 131, w związku z art. 21 ust. 25 pkt 3c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, grunt nabyty pod budowę budynku mieszkalnego musi na całej swojej powierzchni spełniać warunki gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, czy wystarczy aby przynajmniej w części spełnia ten warunek?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2013 r. (wpływ do tutejszego organu dnia 17 maja 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zastosowania zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny:

W 2009 r. Wnioskodawczyni wspólnie z mężem wystąpiła do Urzędu Gminy w z wnioskiem o zamianę gruntu na grunt o takiej samej powierzchni (0,74 ha) położony w tej samej miejscowości. Grunt, którego Wnioskodawczyni i Jej małżonek byli właścicielami, a który był przedmiotem zamiany stanowił ich własność od wielu lat (otrzymali go w spadku po rodzicach Wnioskodawczyni w latach 70-tych).

Wnioskodawczyni wspólnie z mężem chciała na działce - którą nabędą w drodze zamiany wybudować mały parterowy budynek mieszkalny, w którym zamierzali zamieszkać. W grudniu 2009 r. Gmina podjęła uchwałę i wyraziła zgodę na zamianę gruntu, jednocześnie zapewniono Wnioskodawczynię i Jej małżonka, że cała procedura związana z zamianą, a mianowicie sporządzenie operatu szacunkowego potrwa około 3 miesięcy. W rzeczywistości do zamiany doszło dopiero po upływie prawie 3 lat, tj. w lipcu 2012 r., na co Wnioskodawczyni nie miała żadnego wpływu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00