Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13.02.2013, sygn. ILPB1/415-1122/12-2/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-1122/12-2/AP

Czy w opisanym stanie konieczna będzie forma aktu notarialnego, ażeby nieruchomość została skutecznie wprowadzona do majątku spółki i istniała możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 15 listopada 2012 r. (data wpływu 22 listopada 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia nieruchomości jako wkładu do spółki cywilnej, w której wspólnikami są małżonkowie, bez sporządzenia aktu notarialnego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia nieruchomości jako wkładu do spółki cywilnej, w której wspólnikami są małżonkowie, bez sporządzenia aktu notarialnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni jest wspólnikiem spółki cywilnej, której drugim ze wspólników jest Jej mąż. Posiadają nieruchomość i planują wprowadzić ją aportem do spółki, sporządzając aneks do umowy spółki cywilnej. Nieruchomość została nabyta w 2012 roku w trakcie trwania małżeństwa. W spółce jest tylko dwóch wspólników: Wnioskodawczyni i Jej mąż. W księdze wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomości figurują jako jedyni właściciele na zasadach własności małżeńskiej. Nieruchomość wniesiona zostanie według ceny rynkowej. Wprowadzoną do ewidencji środków trwałych Spółki nieruchomość zamierzają amortyzować stawką amortyzacyjną wynoszącą nie więcej niż 10%. Nieruchomość była wykorzystywana przed wprowadzeniem do ewidencji przez ponad 6 lat, więc zostanie potraktowana jako nieruchomość używana. Od zmiany umowy spółki zostanie sporządzona deklaracja PCC i opłacony podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5% wartości wniesionej nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00