Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.12.2013, sygn. ILPP2/443-810/13-5/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-810/13-5/AD

Czy świadczone przez Izbę Adwokacką usługi udostępniania wykładów adwokatom i innym osobom są usługami szkoleniowymi, podlegającymi opodatkowania podatkiem od towarów i usług oraz jaką stawkę VAT należy stosować?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z 19 sierpnia 2013 r. (data wpływu 26 sierpnia 2013 r.) uzupełnionym pismem z dnia 7 listopada 2013 r. (data wpływu 13 listopada 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania oraz stawki podatku VAT dla świadczonych usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania oraz stawki podatku VAT dla świadczonych usług. Wniosek został uzupełniony pismem z 7 listopada 2013 r. (data wpływu 13 listopada 2013 r.) o doprecyzowanie przedstawionego zdarzenia przyszłego, a także o wyjaśnienia oraz dokument, z których wynika prawo do występowania osoby podpisanej na wniosku do reprezentowania Wnioskodawcy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Izba Adwokacka, zgodnie z art. 38 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze (Dz.U. 1982 Nr 16, poz. 124), stanowi część adwokatury, zdefiniowanej w art. 2 ustawy, zorganizowanej na zasadach samorządu zawodowego. Zadania samorządu zawodowego adwokatury określa art. 3 przywołanej ustawy. Stwierdzono tam m.in., że zadaniem samorządu jest doskonalenie zawodowe adwokatów i kształcenie aplikantów adwokackich (art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy). Należy podkreślić, że mowa jest o zadaniach samorządu a nie o zadaniach członków adwokatury. Okręgowa Rada Adwokacka, która jest organem Izby Adwokackiej, wykonując zadania stojące przed Izbą, nosi się z zamiarem wzbogacenia możliwości realizacji zadania doskonalenia zawodowego adwokatów i kształcenia aplikantów poprzez oferowanie przy pomocy Internetu wykładów, omawiających istotne kwestie z obszaru stanowienia i stosowania prawa, ważne dla wykonywania zawodu adwokata. Wykłady, wygłoszone przez specjalistów i zarejestrowane na nośniku elektronicznym byłyby udostępniane wszystkim zainteresowanym poprzez Internet (ze strony internetowej Izby Adwokackiej z wykorzystaniem narzędzia informatycznego, wytworzonego na zlecenie Izby). Oferta skorzystania z wykładu byłaby skierowana przede wszystkim do adwokatów oraz aplikantów, ale nie tylko. Byłaby to forma doskonalenia zawodowego adwokatów i kształcenia aplikantów. Wnioskodawca nie przewiduje jednak ograniczenia dostępu do oferowanych wykładów dla innych zainteresowanych osób, czynnych zawodowo w obszarze tworzenia czy stosowania prawa (radcowie prawni, pracownicy naukowi, doradcy podatkowi, studenci prawa itd.).

Każdorazowe udostępnienie wykładu byłoby odpłatne. Na żądanie korzystającego wystawiane byłyby faktury VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00