Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 04.11.2013, sygn. IBPBI/2/423-1233/13/JD, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-1233/13/JD

W sytuacji, gdy we wcześniejszych latach rezerwa IBNR w Banku systematycznie wzrastała i Bank dokonywał jedynie częściowego rozpoznania w kosztach podatkowych wzrostu wartości IBNR (zgodnie z art. 38c ust. 1 ustawy o PDOP), w jaki sposób Bank powinien uwzględnić w kalkulacji podstawy opodatkowania fakt, iż w danym roku wartość rezerwy IBNR uległa zmniejszeniu, ale wartość rezerwy IBNR po jej zmniejszeniu przewyższa nadal kwotę zaliczoną do kosztów uzyskania przychodów w poprzednich latach z tytułu tworzenia IBNR?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Banku, przedstawione we wniosku z dnia 13 września 2013 r. (wpływ do tut. Biura 23 września 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych zmniejszenia wartości rezerwy IBNR jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 września 2013 r. do tut. Organu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych zmniejszenia wartości rezerwy IBNR.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca (dalej także Bank) jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym opodatkowaniu w Polsce od całości dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Wnioskodawca działa w formie spółki akcyjnej, na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego i podlega regulacjom ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665 ze zm., dalej: Prawo bankowe).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00