Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 21.01.2013, sygn. IPPB5/423-1064/12-2/MW, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-1064/12-2/MW

W świetle przedstawionego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) i stanu prawnego powstało pytanie, czy moment powstania przychodu z tytułu opłat za monity powinien być rozpoznawany przez Spółkę na zasadzie memoriałowej (zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o CIT), czy też na zasadzie kasowej (zgodnie z art. 12 ust. 3e ustawy o CIT)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 24.10.2012 r. (data wpływu 29.10.2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu opłat za monity, czyli za wezwania do zapłaty zaległych należności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.10.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu opłat za monity, czyli za wezwania do zapłaty zaległych należności

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

  1. Głównym przedmiotem działalności Spółki S.A. (zwanej dalej Spółką) jest działalność w zakresie płatnej telewizji satelitarnej na rzecz abonentów, będących zarówno osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej, jak również podmiotami prowadzącymi taką działalność gospodarczą. Z tytułu świadczenia usług Spółka pobiera opłaty w formie miesięcznych abonamentów.
  2. Umowa zawierana pomiędzy Spółką a abonentami (na którą składa się umowa, regulamin umowy i cennik) przewiduje także ponoszenie dodatkowych opłat w przypadku zniszczenia sprzętu, niewywiązania się z płatności, czy opóźnień w płatnościach. Jedną z dodatkowych płatności, które pobiera Spółka są tzw. opłaty za monity, czyli za ponaglenia, wezwania do zapłaty należności przysługujących Spółce, a więc wezwań do wywiązania się przez abonentów z przyjętych na siebie zobowiązań, itd. Umowa zawierana pomiędzy Spółką a abonentem przewiduje w tym zakresie, że Abonent zobowiązany będzie do zwrotu Operatorowi C poniesionych przez niego kosztów skierowanych do Abonenta wezwań do zapłaty zaległych opłat wynikających z Umowy, według stawek określonych w cenniku. Spółka pobiera ryczałtową kwotę opłaty za monit w wysokości około 10 zł.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00