Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 10.12.2013, sygn. IPPP3/443-855/13-2/KC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-855/13-2/KC

w zakresie określenia miejsca opodatkowania dostawy towarów dla trzeciego podatnika w ramach transakcji łańcuchowej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12.09.2013 r. (data wpływu 13.09.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca opodatkowania dostawy towarów jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13.09.2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia miejsca opodatkowania dostawy towarów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka Z. GmbH (dalej jako: Sprzedawca) z siedzibą w Niemczech zarejestrowana na terytorium Polski, jako podatnik VAT jest stroną transakcji, w ramach której dokonała zakupu towarów od spółki Z. Limited z siedzibą w Japonii. Towary te zostały zgodnie z ustaleniami stron przetransportowane bezpośrednio przez podmiot z siedzibą w Japonii do spółki X.Y S.A. z siedzibą w Warszawie, będącej importerem (dalej jako: Spółka, Wnioskodawca). Zgodnie z wystawionymi przez spółkę Z. Limited fakturami, zakupione towary zostały dostarczone do ostatecznego nabywcy Spółki X.Y S.A., zarejestrowanej w Polsce dla celów podatku VAT, która jednocześnie, jak wskazano powyżej, dokonała importu towarów. Za organizację transportu odpowiadała Spółka Z. Limited z siedzibą w Japonii (pierwszy w kolejności podmiot w łańcuchu dostaw). Realizacja transakcji nastąpiła na zasadach CFR określonych według reguł INCOTERMS 2000.

Sprzedawca dokonał sprzedaży towarów na rzecz Spółki. Sprzedaż ta w pierwszej kolejności została zakwalifikowana przez Sprzedawcę jako czynność niepodlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce. W celu udokumentowania sprzedaży Sprzedawca działając w charakterze niemieckiego podatnika VAT w dniu 31 marca 2009 r. wystawił faktury (dalej jako: faktury pierwotne). Faktury te nie zostały zaakceptowane przez Spółkę, co spowodowało wystawienie przez Sprzedawcę faktur korygujących. Pierwotne faktury zostały skorygowane do zera. Następnie Sprzedawca działając w charakterze polskiego podatnika VAT w celu potwierdzenia sprzedaży towarów na rzecz Wnioskodawcy wystawił faktury VAT.(dalej jako faktury z VAT). Sprzedawca po konsultacji z Wnioskodawcą zakwalifikował dla celów polskiego podatku VAT daną transakcję, jako odpłatną dostawę towarów opodatkowaną podatkiem VAT w wysokości 22%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00