Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.04.2014, sygn. ITPP2/443-37/14/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-37/14/AW

Opodatkowanie czynności zbycia części składników przedsiębiorstwa.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 stycznia 2014 r. (data wpływu 15 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności zbycia części składników przedsiębiorstwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności zbycia części składników przedsiębiorstwa.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą na produkcji prefabrykatów betonowych oraz mieszanek betonowych. Wyroby prefabrykowane produkowane są m.in. w zakładzie w miejscowości T..., który zlokalizowany jest na gruncie, który Wnioskodawca dzierżawi.

Wnioskodawca otrzymał od spółki akcyjnej (dalej: nabywca) ofertę zakupu składników majątkowych związanych z działalnością zakładu. Jednocześnie, nabywca złożył właścicielowi nieruchomości, na których funkcjonuje zakład, ofertę ich zakupu. W efekcie, po realizacji obu transakcji, ww. spółka akcyjna będzie właścicielem nieruchomości, na których funkcjonuje obecnie zakład oraz wybranych składników majątkowych zakładu.

W ramach planowanej transakcji, spółka akcyjna zamierza nabyć od Wnioskodawcy wybrane urządzenia związane z prowadzoną przez niego dotychczas w ramach zakładu działalnością. W umowie sprzedaży strony planują przedstawić precyzyjną listę składników majątkowych, które będą przedmiotem zakupu. Na liście tej znajdą się przede wszystkim maszyny i narzędzia służące działalności produkcyjnej, takie jak: betoniarnia, platforma do przewozu płyt, suwnice, formy do produkcji, wózki widłowe, a także niskocenne urządzenia wykorzystywane przy procesie produkcji. Spółka przejmie też część samochodów wykorzystywanych dla celów zakładu.

Biorąc pod uwagę własne potrzeby produkcyjne, możliwości lokalnego rynku pracy, ale także wymogi przepisów prawa pracy, strony zdecydowały, że wraz z nabyciem ww. składników majątkowych nabywca przejmie także wybranych pracowników zbywcy. Będą to przede wszystkim pracownicy produkcyjni, ale także wybrani pracownicy działu projektowego i kalkulacji, działu finansowego, działu jakości. Przejęcie tych pracowników realizowane będzie w oparciu o art. 231 Kodeksu pracy. Jednakże zgodnie z postanowieniami umowy sprzedaży, którą strony planują zawrzeć, nabywca nie przejmie żadnych zobowiązań wobec przejętych pracowników, ponieważ w przypadku wystąpienia przez tych pracowników z jakimikolwiek roszczeniami dotyczącymi okresu do dnia przejęcia, umowa sprzedaży będzie przewidywała, że roszczenia takie będą pokrywane przez Wnioskodawcę (względnie zostaną zwrócone nabywcy przez Wnioskodawcę).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00