Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 05.06.2014, sygn. ILPB2/436-81/14-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Podatek od czynności cywilnoprawnych w zakresie nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w postępowaniu egzekucyjnym.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 11 marca 2014 r. (data wpływu 14 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w postępowaniu egzekucyjnym jest:

  • nieprawidłowe w przedmiocie pytania nr 1,
  • prawidłowe w przedmiocie pytań nr 2 i nr 3.

UZASADNIENIE

W dniu 14 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w postępowaniu egzekucyjnym.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 15 października 2013 r. Wnioskodawczyni nabyła na licytacji komorniczej, za cenę 155.000,00 zł, udział 1/2 części w ograniczonym prawie rzeczowym − spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego. Mieszkanie znajduje się w budynku położonym we W. Przedmiotowe prawo znajduje się w zasobach SM. Dla lokalu nie jest prowadzona księga wieczysta,. W związku z ww. transakcją Wnioskodawczyni uzyskała prawomocne postanowienie sądu o przybiciu, natomiast obecnie oczekuje na prawomocne przysądzenie własności.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

  1. Czy nabycie ograniczonego prawa rzeczowego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego podlega zwolnieniu od podatku na podstawie art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych...
  2. Jeżeli czynność nabycia ograniczonego prawa rzeczowego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego nie podlega zwolnieniu od podatku na podstawie art. 2 pkt 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, to od jakiej daty rozpoczyna bieg termin zapłaty podatku... Czy od dnia wydania przysądzenia własności, czy od daty jego uprawomocnienia...
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00