Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.01.2014, sygn. IBPP4/443-500/13/LG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-500/13/LG

Obowiązek skorygowania faktur VAT zawierających zapis metoda kasowa

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 8 października 2013 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku konieczności dokonania korekt faktur VAT jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku konieczności dokonania korekt faktur VAT.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka Jawna X zajmuje się sprzedażą hurtową elementów wentylacji i klimatyzacji oraz usługami w tym zakresie. X SP.J przed 15 stycznia 2013 złożyła zgłoszenie aktualizacyjne VAT-R w którym wybrała metodę kasową rozliczania VAT i kwartalnie składane deklaracje VAT. Limit sprzedaży brutto jakiego nie można było przekroczyć aby skorzystać z metody kasowej na 2013 to kwota 4.922.400,- zł zgodnie z art. 2 pkt 25a ustawy o VAT. Spółka rozpoczęła wystawianie faktur VAT z oznaczeniem metoda kasowa. Spółka rozliczała VAT należny i naliczony zgodnie z art. 21ust. 1 ustawy VAT. Spółka złożyła deklaracje VAT-7/K we właściwych terminach za I i II kwartał 2013 oraz zapłaciła w terminie podatek VAT podlegający wpłacie wynikający z ww. deklaracji. Na początku miesiąca października Spółka stwierdziła błąd polegający na tym, że nie przysługiwał jej wybór metody kasowej ponieważ obsługujące ją biuro rachunkowe mylnie przyjęło do określenia wartości limitu sprzedaż netto. Sprzedaż brutto przekracza wartość limitu ustawowego. Ponieważ Spółka nie spełniała warunku bycia małym podatnikiem to nie mogła wybrać metody kasowej. Po stwierdzeniu tego faktu Spółka podjęła czynności naprawcze aby wyeliminować błąd. Skorygowano wartości podatku VAT należnego i naliczonego wg zasad ogólnych art. 19 ustawy VAT. Złożone zostały korekty VAT-R i VAT-7/K oraz złożono deklaracje VAT-7 za okresy miesięczne. Od miesiąca października zaprzestano na fakturach sprzedaży umieszczać wyrazów metoda kasowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00