Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.04.2014, sygn. IBPP2/443-48/14/BW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-48/14/BW

Czy Wnioskodawca na podstawie zawieranych umów z klientami ma prawo zastosować obniżoną 8% stawkę VAT, do świadczonych usług budowlano-montażowych w zakresie wykonania i montażu schodów, drzwi, balustrad?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 31 grudnia 2013r. (data wpływu 17 stycznia 2014r.), uzupełnionym pismem z 9 kwietnia 2014r. (data wpływu 14 kwietnia 2014r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania obniżonej 8% stawki podatku VAT dla świadczonych usług budowlano-montażowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 stycznia 2014r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania obniżonej 8% stawki podatku VAT dla świadczonych usług budowlano-montażowych.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z 9 kwietnia 2014r. (data wpływu 14 kwietnia 2014r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z 4 kwietnia 2014r. znak: IBPP2/443-48/14/BW.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą obejmującą projektowanie, produkcję i usługi w zakresie stolarki budowlanej m. in. czynności w zakresie produkcji i montażu schodów drewnianych wewnętrznych, zewnętrznych wykładanych na posadzkach betonowych lub wolnowiszących, drzwi wewnętrznych, zewnętrznych czy np. demontażu starych i montażu nowych balustrad. W ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej będą zawarte z osobami fizycznymi umowy na wykonanie i montaż przez firmę Wnioskodawcy np. schodów drewnianych samonośnych lub drzwi w budynku mieszkalnym jednorodzinnym.

Na podstawie zawieranych umów z klientami, Wnioskodawca zobowiąże się do wykonania i zamontowania w budynkach mieszkalnych schodów drzwi czy balustrad (zgodnie z treścią tych umów). Umowy ponadto będą wskazywać, jakie prace będą wykonane w związku z zawartą umową - prace dzielą się na następujące etapy: pomiar, sporządzenie indywidualnego projektu, wykonanie potrzebnych elementów oraz ich zamontowanie. Powierzchnia użytkowa budynku mieszkalnego, w którym zostaną zamontowane schody/drzwi/balustrady nie przekracza 300 m (w przypadku lokali mieszkalnych, powierzchnia użytkowa nie przekracza 150 m). Każde zamówienie jest indywidualne, dopasowane do osobistych wymagań klientów, w związku z czym nie posiadają cech produkcji seryjnej (brak cech powtarzalności). Po przyjęciu zamówienia odbywa się pomiar w przewidywanym miejscu montażu, w celu zebrania danych potrzebnych do sporządzenia projektu. Następnie wykonywane są poszczególne elementy schodów i balustrad oraz montaż tych elementów u klienta. Dla prawidłowego montażu niezbędne jest wykonanie wielu czynności już na miejscu, polegających na poprawianiu (docinaniu, przerabianiu) montowanych elementów i na dokonywaniu przeróbek w istniejącym budynku. Również z uwagi na konieczność zamontowania elementów giętych - do wyginania tych elementów wykorzystywane są ściany. Wszystkie ww. prace wykonują pracownicy Wnioskodawcy, mając do dyspozycji narzędzia i materiały pomocnicze dostarczone przez Wnioskodawcę. Po zamontowaniu wszystkich elementów, gotowe schody są odbierane na podstawie protokołu odbioru technicznego. Wnioskodawca udziela gwarancji na wykonane prace. Należy ponadto wskazać, że schody są elementami budowlano-konstrukcyjnymi, a ich brak w budynkach jeszcze niezamieszkałych jest przeszkodą do dokonania odbioru budynku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00