Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 04.09.2014, sygn. IBPP1/443-554/14/BM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-554/14/BM

w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT dla dostawy towaru przez Wnioskodawcę

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 30 maja 2014 r. (data wpływu 4 czerwca 2014 r.), uzupełnionym pismem z 2 września 2014 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT dla dostawy towaru przez Wnioskodawcę - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 czerwca 2014 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek, uzupełniony pismem z 2 września 2014 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT dla dostawy towaru przez Wnioskodawcę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (dalej zwany Spółką) zajmuje się głównie produkcją i sprzedażą obrzeży i profili meblowych.

Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT realizującym dostawy na rzecz kontrahentów na różnych warunkach. Warunki te uzgadniane w negocjacjach lub w zamówieniach składanych m.in. drogą elektroniczną. Za transport odpowiada niekiedy Wnioskodawca, a niekiedy klient nabywający towary.

W uzgodnieniu ze swymi kontrahentami Spółka zamierza wprowadzić praktykę sprzedaży towarów i produktów polegającą na przenoszeniu prawa do rozporządzania jak właściciel sprzedawanych przez nią towarów i produktów bez jakichkolwiek ograniczeń na rzecz kontrahentów w chwili wystawienia faktury przez Spółkę. Na podstawie umów ze swymi kontrahentami (których zawarcie jest planowane), od momentu wystawienia faktury kontrahenci Spółki będą mogli jako właściciele używać nabyte towary i produkty we własnej działalności gospodarczej, przetwarzać je, sprzedawać, oddać w użytkowanie, w najem, przemieszczać lub wykorzystywać w inny wybrany przez siebie sposób i nie wystąpią jakiekolwiek inne ograniczenia w dysponowaniu przez nabywcę towarem. W związku z powyższym, fizyczne otrzymanie przez kontrahenta towarów mogłoby mieć także miejsce w terminie późniejszym niż przeniesienie prawa do władztwa nad tymi towarami (po zakończeniu transportu).

Podstawą zastosowania opisanej powyżej praktyki byłyby stosowne zapisy umów z kontrahentami, porozumienia ustne lub/i adnotacje na fakturze. Klauzula dotycząca tej kwestii sprowadzałaby się do wskazania, że prawo do rozporządzania przedmiotem transakcji jak właściciel przechodzi na nabywcę w chwili wystawienia faktury przez sprzedawcę.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00