Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 24.01.2014, sygn. IPPP3/443-1001/13-3/SM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-1001/13-3/SM

termin rozliczenia faktur korygujących (samofakturowanie)

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2013 r. (data wpływu 4 listopada 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu rozliczenia faktur korygujących - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 listopada 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu rozliczenia faktur korygujących.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

F. GmbH z siedzibą w Niemczech (dalej: Spółka lub Wnioskodawca), wchodząca w skład grupy F., jest wiodącym producentem m.in. lusterek samochodowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Z uwagi na dokonywanie czynności opodatkowanych w Polsce, Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT), zarejestrowanym również dla celów transakcji wewnątrzunijnych jako podatnik VAT-UE.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka dokonuje dostaw produkowanych przez siebie towarów na rzecz polskiego podmiotu, podatnika VAT w Polsce (dalej: Nabywca). Na podstawie § 6 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., nr 68, poz. 360, z późn. zm.; dalej: Rozporządzenie), Wnioskodawca zawarł z Nabywcą umowę upoważniającą tego drugiego do wystawiania faktur, faktur korygujących oraz duplikatów w imieniu i na rachunek Spółki (dalej: Umowa samofakturowania, Umowa).

Zgodnie z postanowieniami Umowy, faktury dokumentujące dostawę towarów przez Wnioskodawcę na rzecz Nabywcy są za zgodą Spółki wystawiane automatycznie przez Nabywcę. Fakturowanie to dotyczy wszystkich zarejestrowanych wejść towarów z ważnymi warunkami zakupu i odbywa się na podstawie dowodów dostawy wystawianych przez Wnioskodawcę. Nabywca jest uprawniony do wystawiania odpowiednio faktur oraz ich korekt w imieniu i na rzecz Spółki przy spełnieniu określonych warunków. Faktury mogą być wystawiane zbiorczo za okresy siedmiodniowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00