Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11.06.2015, sygn. ITPP1/4512-312/15/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-312/15/AP

W którym momencie powstaje obowiązek podatkowy od wpłat klientów?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 2 marca 2015 r. (data wpływu 17 marca 2015 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wypłaty środków zgromadzonych na otwartym rachunku powierniczym przez bank na rachunek bieżący Wnioskodawcy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 marca 2015 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu wypłaty środków zgromadzonych na otwartym rachunku powierniczym przez bank na rachunek bieżący Wnioskodawcy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku VAT. Podstawowym rodzajem działalności jest działalność deweloperska polegająca na budowie i sprzedaży budynków mieszkalnych. Przedmiotem omawianego przedsięwzięcia deweloperskiego jest budowa 4-pietrowego budynku mieszkalno-usługowego z garażami podziemnymi, w ramach I etapu inwestycji obejmującej budowę osiedla w S. Dostawa obiektu objęta jest społecznym programem mieszkaniowym. Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu rodzinnego, zwana dalej ustawą deweloperską wprowadziła obowiązek prowadzenia rachunków powierniczych w celu zapewnienia ochrony wpłat nabywców w ramach zawieranych umów deweloperskich w formie aktów notarialnych. Wnioskodawca zawarł umowę rachunku powierniczego z bankiem. Zgodnie z umową bank zobowiązuje się względem Wnioskodawcy do przechowywania środków pieniężnych wpłaconych przez nabywców na otwarty mieszkaniowy rachunek powierniczy, na którym bank ewidencjonuje wpłaty i wypłaty odrębnie dla każdego nabywcy. Wnioskodawcy udostępniany jest podgląd rachunku powierniczego w ramach bankowości elektronicznej oraz wyciągi w formie elektronicznej, w celu monitorowania wpłat klientów, jednak rachunek ten jest pasywny. Wnioskodawca nie ma możliwości swobodnego dysponowania środkami na nim zgromadzonych. Bank zobowiązuje się do realizacji składanych przez Wnioskodawcę dyspozycji wypłat środków pieniężnych na wskazany w treści dyspozycji Spółki rachunek. Kwota środków pieniężnych wypłacana Wnioskodawcy, na podstawie wymienionych dyspozycji będzie stanowić w odniesieniu do każdego z nabywców określony procent ceny nabycia, odpowiadający procentowi kosztów realizacji danego etapu przedsięwzięcia deweloperskiego, tj.:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00