Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 05.06.2015, sygn. ITPB1/4511-485/15/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-485/15/MR

Czy jeśli pobyt pracownika w delegacji zagranicznej przekroczy 183 dni w danym roku podatkowym w okresie dwunastomiesięcznym (okres dwunastomiesięczny zaczyna się od pierwszego dnia delegacji i biegnie nieprzerwalnie mimo końca roku podatkowego), a pracownik złożowy odpowiednie oświadczenie, że jego ośrodkiem interesów życiowych jest Polska, to zakład powinien nadal ma pobierać i odprowadzać do właściwego urzędu skarbowego zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych przez cały rok podatkowy?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 marca 2015 r. (data wpływu 17 marca 2015 r.), uzupełnionym w dniu 29 maja 2015 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 marca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca spółka cywilna jest firmą, która zajmuje się szyciem i handlem odzieżą myśliwską oraz wędkarską. Siedziba firmy jest w Polsce i nie posiada żadnego innego oddziału firmy za granicą Polski. Część produkcji wykonują spółce cywilnej podwykonawcy w Chinach. Wnioskodawca zamierza zatrudnić pracownika na podstawie umowy o pracę od 1 maja 2015 r. na stanowisku kontrolera jakości odzieży. Pracownik wykonywałby pracę na miejscu w siedzibie firmy, ale również zostałby wysłany na podstawie polecenia wyjazdu służbowego w delegację do pracy w Chinach. Praca w Chinach ma polegać na kontrolowaniu procesu produkcji i jakości produkowanej tam odzieży w różnych miejscowościach na terenie Chin. Wykonywanie pracy w Chinach odbywałoby się wyłącznie na podstawie zawartej umowy z pracodawcą w Polsce. W umowie o pracę miejscem wykonywania pracy jest siedziba firmy. Pracownik ten przebywając w podróży służbowej i po jej zakończeniu otrzyma świadczenia związane z tą podróżą, diety oraz zwrot wszystkich uzgodnionych z pracodawcą wydatków. Wynagrodzenie pracownika ustalone w umowie o pracę ma być wypłacone w walucie polskiej PLN i przekazywane na rachunek bankowy pracownika w Polsce. Z tytułu wykonywanej pracy pracownik otrzymywałby wynagrodzenie brutto miesięcznie. Od wynagrodzenia naliczane będą składki na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne i Fundusz Pracy oraz będzie naliczony podatek dochodowy od osób fizycznych. Podatek dochodowy od osób fizycznych pobierany z wynagrodzenia pracownika będzie przekazany do właściwego urzędu skarbowego w Polsce. Wnioskodawca w przedstawionej sprawie występuje w charakterze płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych. Wnioskodawca jest pracodawcą, który wypłaca wynagrodzenie pracownikowi znajdującemu się w delegacji. Pracownik natomiast przekazał informację swojemu pracodawcy, że jego głównym miejscem zamieszkania jest terytorium Polski i jest to państwo będące jego rezydencją podatkową oraz ośrodkiem jego interesów życiowych. Pracodawca zamierza wysłać pracownika w delegację do Chin.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00