Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30.04.2015, sygn. IBPBII/1/4511-132/15/DP, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/4511-132/15/DP

Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawca jest zobowiązany wystawiać PIT-8C osobom, którym umorzono należności za przetrzymywanie wypożyczonych książek?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r., poz. 749, ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770, ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 16 lutego 2015 r. (data wpływu do Biura 20 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia należności za przetrzymywanie wypożyczonych książek jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lutego 2015 r. wpłynął do Biura ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia należności za przetrzymywanie wypożyczonych książek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca Miejska Biblioteka Publiczna im. A. w T. za przetrzymywanie wypożyczonych książek zgodnie ze stosownym regulaminem nalicza opłaty. Na podstawie ustawy o finansach publicznych Wnioskodawca będąc gminną instytucją kultury stanowi jednostkę sektora finansów publicznych. Zgodnie z art. 59. 1. (winno być art. 59 ust. 1) ustawy o finansach publicznych w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym należności pieniężne mające charakter cywilnoprawny, przypadające jednostce samorządu terytorialnego lub jej jednostkom podległym, mogą być umarzane albo ich spłata może być odraczana lub rozkładana na raty, na zasadach określonych przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego, z zastrzeżeniem ust. 4. Zasady umarzania należności zostały określone w wydanej na podstawie art. 59 ust. 1, ust. 2 i ust. 3 ustawy o finansach publicznych Uchwale Nr /2014 Rady Miasta T. w sprawie: zasad, sposobu i trybu udzielania ulg w spłatach należności pieniężnych o charakterze cywilnoprawnym przysługujących Gminie T. lub jej jednostkom podległym, wskazania organów i osób uprawnionych do udzielania tych ulg oraz warunków dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną. Umorzenie należności następuje, jeżeli zostaną spełnione przesłanki jego zastosowania określone w powołanej uchwale. Procedura polega na złożeniu wniosku przez osobę zainteresowaną i jego umotywowaniu. Na tej podstawie Dyrektor Biblioteki wydaje zarządzenie o umorzeniu należności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00