Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 26.10.2015, sygn. IPPB5/4510-678/15-2/IŚ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/4510-678/15-2/IŚ

Brak możliwości rozpoznania różnic kursowych na operacji przewalutowania pożyczki z euro na złotówki, otrzymania spłaty tej pożyczki po przewalutowaniu i otrzymania spłaty odsetek.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2015 r. (data wpływu 3 sierpnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie braku możliwości rozpoznania różnic kursowych na operacji przewalutowania pożyczki z euro na złotówki, otrzymania spłaty tej pożyczki po przewalutowaniu i otrzymania spłaty odsetek jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 sierpnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie oceny czy istnieje mozliwość rozpoznania różnic kursowych na operacji przewalutowania pożyczki z euro na złotówki, otrzymania spłaty tej pożyczki po przewalutowaniu i otrzymania spłaty odsetek.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest polskim rezydentem podatkowym, podatnikiem CIT. Wnioskodawca prowadzi działalność związaną m.in. z wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej poprzednik prawny Spółki udzielił podmiotowi należącemu do tej samej Grupy kapitałowej (dalej: Pożyczkobiorca) finansowania nominowanego w walucie obcej (EURO), na które obecnie składają się zarówno kwota główna finansowania (dalej: Kwota Główna Pożyczki), jak i naliczane od Kwoty Głównej Pożyczki odsetki (dalej: Odsetki); dalej łącznie Kwota Główna Pożyczki oraz Odsetki określane jako Pożyczka. Zgodnie z umową z Pożyczkobiorcą (dalej: Umowa) Pożyczkobiorca stał się uprawniony do otrzymania określonej kwoty finansowania, którą może przeznaczyć na inwestycję w dowolnie przez siebie wybrane instrumenty finansowe. Kwota Główna Pożyczki została udzielona na okres 1 roku, z możliwością automatycznego przedłużenia na kolejne lata. Zgodnie z Umową planowane uregulowanie Pożyczki miało odbywać się w euro, tj. walucie w, której zostało udzielone finansowanie. Odsetki od Kwoty Głównej Pożyczki naliczane są wedle zmiennej stopy procentowej opartej o miesięczną stopę bankową powiększoną o marżę zysku Wnioskodawcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00