Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 03.10.2016, sygn. ITPB1/4511-673/16-1/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-673/16-1/MR

W którym momencie dla każdego z systemów P. i Px. powstają różnice kursowe oraz po jakim kursie mają być przeliczane, tj. po kursie faktycznie zastosowanym czy średnim kursie NBP?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający
w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 lipca 2016 r. (data wpływu 20 lipca 2016 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie różnic kursowych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lipca 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie różnic kursowych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zajmuje się sprzedażą internetową, rozlicza się na zasadach ogólnych i jest płatnikiem VAT, posiada również kasę fiskalną. Swoje towary wystawia na portalach A. oraz E. Docierają one więc do odbiorców na całym świecie. Swoje towary wystawia od razu w walucie obcej. Po dokonanym zakupie klient określoną kwotę płaci w zależności z którego portalu dokonał zakupu albo przez system P. albo Px. Z towarów sprzedawanych na portalu E. Wnioskodawca rozlicza się przez system P. Płatność w systemie P. odbywa się w walucie kraju osoby kupującej (Euro, USD, GBP). Każda transakcja jest przelewana na jego konto P. System P. umożliwia generowanie codziennych raportów dotyczących otrzymywanych wpłat od jego klientów (kwota, wpłata, dane wpłacającego). Środki na koncie P. są gromadzone przez kilka dni a następnie przelewane na firmowe konto złotówkowe w banku. Przy zleceniu wypłaty dokonywane jest przeliczenie waluty obcej na złotówki wg kursu faktycznego P.

Jeżeli sprzeda towar przez portal A. transakcja rozliczana jest przez system Px. Na portalu tym dokonywane są wpłaty w trzech walutach Euro, USD, Jeny. Każdy kupujący dokonuje więc najpierw wpłaty w swojej krajowej walucie na konto A. Portal ten przez dwa tygodnie zbiera wszystkie wpłaty za transakcje które dotyczą towarów Wnioskodawcy a następnie przelewa je na konto w systemie Px. jako płatność zbiorczą za dany okres. Wnioskodawca nie posiada szczegółowego zestawienia z systemu Px. w którym każda transakcja byłaby szczegółowo rozpisana, jest tylko jedna płatność od A. Może sprawdzić szczegółowo kto, kiedy i za ile dokonywał jakich zakupów ale na serwisie A. Środki na koncie Px. Wnioskodawca przelewa po kilku dniach na konto firmowe złotówkowe. Przelew ten jest przewalutowany na złotówki po kursie Px.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00