Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 23.11.2016, sygn. 1061-IPTPB1.4511.862.2016.1.RK, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. 1061-IPTPB1.4511.862.2016.1.RK

Czy koszty opłaty rocznej za szkolenie w ramach odbywanej przez Wnioskodawcę aplikacji radcowskiej oraz koszty obligatoryjnych składek członkowskich z tytułu przynależności do samorządu radcowskiego, opłacanych w czasie trwania aplikacji radcowskiej w latach 2013 2014, a także obowiązkowa opłata związana z przystąpieniem przez Wnioskodawcę do egzaminu radcowskiego w 2015 r., ponoszone przez Wnioskodawcę w czasie, gdy prowadził On działalność gospodarczą w zakresie usług prawniczych, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613, z późn. zm.) oraz § 5 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Rozwoju i Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 4 października 2016 r. (data wpływu 10 października 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z odbywaniem aplikacji radcowskiej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z odbywaniem aplikacji radcowskiej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą od stycznia 2013 r. pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług prawniczych, sklasyfikowaną pod symbolem PKD 69.10.Z. Posiada nieograniczony obowiązek podatkowy. Wnioskodawca po zdaniu egzaminu wstępnego na aplikację radcowską, uzyskał wpis na listę aplikantów radcowskich prowadzoną przez Radę Okręgowej Izby Radców Prawnych . i w styczniu 2012 r. rozpoczął aplikację radcowską w celu zdobycia dodatkowej wiedzy, umiejętności oraz uprawnień. Aplikacja trwała trzy lata od 2012 r. do 2014 r. Umowa podpisana z Okręgową Izbą Radców Prawnych zobowiązywała ten podmiot do przeprowadzenia szkolenia Wnioskodawcy w celu przygotowania go do należytego wykonywania zawodu radcy prawnego, natomiast Wnioskodawca zobowiązany został do zapłaty opłaty rocznej za szkolenie. Ponadto w związku z wpisem Wnioskodawcy na listę aplikantów radcowskich, zobowiązany był również pokrywać przez okres szkolenia comiesięczne składki członkowskie. W marcu 2015 r. Wnioskodawca zdał egzamin radcowski. Przystąpienie do egzaminu wiązało się z koniecznością poniesienia opłaty na rzecz Ministerstwa Sprawiedliwości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00