Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 03.02.2016, sygn. IBPB-2-2/4511-691/15/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB-2-2/4511-691/15/MM

Możliwość zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży połowy udziałów w gospodarstwie rolnym.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.) oraz § 5 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 10 listopada 2015 r. (data otrzymania 19 listopada 2015 r.), uzupełnionym 27 stycznia 2016 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży połowy udziału w gospodarstwie rolnym jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 listopada 2015 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży połowy udziału w gospodarstwie rolnym.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest jednym ze spadkobierców, który odziedziczył m.in. gospodarstwo rolne o powierzchni 4,23 ha, na które łącznie składało się osiem geodezyjnie wyodrębnionych działek gruntu. Otwarcie spadku nastąpiło 14 maja 2011 r., zaś stwierdzenie nabycia spadku nastąpiło 15 lutego 2012 r. Udział spadkowy Wnioskodawcy wynosi 12/672 części. Wnioskodawca wraz z pozostałymi spadkobiercami podjął decyzję o sprzedaży tego gospodarstwa rolnego w całości. Nabywcą jest osoba fizyczna rolnik, prowadzący ok. 80 ha gospodarstwo rolne. Nabycie przedmiotowych nieruchomości nastąpi na powiększenie prowadzonego gospodarstwa rolnego i w wyniku sprzedaży nieruchomość ta nie utraci charakteru rolnego. W tym celu 25 maja 2015 r. została zawarta w formie aktu notarialnego umowa przedwstępna sprzedaży, na mocy której spadkobiercy (będący współwłaścicielami przedmiotowej nieruchomości rolnej) osobiście lub przez pełnomocników, zobowiązali się sprzedać swoje udziały w tejże nieruchomości. W dniu 28 sierpnia 2015 r. strony stawiły się u notariusza, aby zawrzeć umowę sprzedaży, stanowiącą realizację opisanej wyżej umowy przedwstępnej sprzedaży. Nabywca oświadczył, że nie udało mu się zgromadzić całej wymaganej kwoty, w związku z powyższym została zawarta umowa sprzedaży, w której nabywca zakupił połowę udziałów w nieruchomości, w tym udział Wnioskodawcy. Jednocześnie w dalszym ciągu pozostałych spadkobierców oraz nabywcę wiąże umowa przedwstępna sprzedaży i nabywca wyraził chęć zakupu drugiej połowy nieruchomości, prosząc jednak o czas na zgromadzenie gotówki. Umowa dotycząca zakupu drugiej części nieruchomości zostanie zawarta w czasie późniejszym i Wnioskodawca podkreśla, że w dalszym ciągu zbywcom przysługują uprawnienia do dochodzenia zawarcia umowy przyrzeczonej przed sądem, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, dotyczącymi umów przedwstępnych. Jednocześnie nabywca w umowie sprzedaży z 28 sierpnia 2015 r. oświadczył, że jest rolnikiem posiadającym ok. 80 ha użytków rolnych i zakupiona nieruchomość powiększy jego gospodarstwo rolne i na taki też cel zostanie przeznaczona. Wnioskodawca podkreśla, że zamiarem współwłaścicieli i nabywcy było z jednej strony zbycie, a z drugiej nabycie całej nieruchomości rolnej, z tym, że z przyczyn wyżej opisanych transakcja musi zostać sfinalizowana w drodze umowy przedwstępnej sprzedaży oraz dwóch umów przyrzeczonych sprzedaży.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00