Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 06.05.2016, sygn. IBPP2/4512-63/16/JJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/4512-63/16/JJ

prawo do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących nabywanie od Najemcy, usług dostarczania gościom hotelowym śniadań oraz innych posiłków

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2015r., poz. 613 ze zm.) oraz § 2 i § 6 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 25 stycznia 2016r. (data wpływu 29 stycznia 2016r.), uzupełnionym pismem, które wpłynęło do tut. organu 14 kwietnia 2016 r., o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących nabywanie od Najemcy, usług dostarczania gościom hotelowym śniadań oraz innych posiłków jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 stycznia 2016 r., wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT z faktur dokumentujących nabywanie od Najemcy, usług dostarczania gościom hotelowym śniadań oraz innych posiłków.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem, które wpłynęło do tut. organu w dniu 14 kwietnia 2016r., w związku z wezwaniem tut. organu z 1 kwietnia 2016r. znak: IBPP2/4512-63/16/JJ.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

X sp. z o.o. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) jest właścicielem nieruchomości, w której prowadzi m.in. działalność hotelarską (dalej: hotel). Na terenie hotelu znajduje się m.in. lokal gastronomiczny z kuchnią, zapleczem socjalnym i powierzchnią konsumpcyjną, a także lokal użytkowy - pub z barem, powierzchnią konsumpcyjną, bilardem, palarnią i kręgielnią. Wymienione lokale są przedmiotem umowy najmu (dalej: Umowa) zawartej pomiędzy Spółką oraz Najemcą. Celem Umowy jest rezygnacja z prowadzenia własnej działalności gastronomicznej przez Spółkę i wynajem pomieszczeń zewnętrznej firmie, która będzie płacić Spółce czynsz i prowadzić działalność w wynajętym lokalach, świadcząc usługi zarówno dla gości hotelowych, jak i dla osób z zewnątrz.

Zgodnie z postanowieniami Umowy, Najemca jest zobowiązany do świadczenia usług cateringowych na rzecz Spółki polegających m. in. na przygotowywaniu śniadań dla gości hotelowych. Koszt śniadania jest wliczony w cenę noclegu i nie jest wyszczególniony na fakturze wystawionej przez Spółkę dla klienta za pobyt w hotelu. Ponadto, goście hotelu mogą we własnym zakresie korzystać z restauracji i nabywać tam posiłki i napoje. W ramach udogodnienia dla klientów, nie płacą oni rachunku za sprzedane potrawy i napoje, tylko jest on im doliczany przez Spółkę do faktury za pobyt w hotelu i wykazany w osobnej pozycji na fakturze, jako usługa gastronomiczna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00