Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30.05.2017, sygn. 0111-KDIB4.4014.70.2017.1.JKU, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

zawarcie aneksu pomiędzy Wnioskodawcą a Pożyczkodawcą nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych, gdyż nie nastąpi podwyższenie podstawy opodatkowania tym podatkiem.

Na podstawie art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2017 r., poz. 201, ze zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 12 kwietnia 2017 r. (data wpływu 18 kwietnia 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zmiany umowy pożyczki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 kwietnia 2017 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zmiany umowy pożyczki.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką komandytową, w której wspólnikami są: inna spółka komandytowa (dalej: Pożyczkodawca) oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wnioskodawca powstał w wyniku przekształcenia ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie art. 551 § 1 ustawy Kodeks spółek handlowych, co miało miejsce 1 lutego 2017 r.

W marcu 2016 r. (tj. w okresie przed przekształceniem), Wnioskodawca zawarł z Pożyczkodawcą umowę pożyczki pieniędzy. Umowa ta przewidywała obowiązek zapłaty wynagrodzenia na rzecz tego ostatniego w postaci odsetek. Strony ustaliły, że oprocentowanie wynosić będzie, w skali roku, równowartość stawki WIBOR 3M z ostatniego dnia każdego miesiąca powiększonej o jeden punkt procentowy, licząc od dnia dokonania przez Pożyczkodawcę wypłaty środków. Kwota pożyczki została następnie jednorazowo (w całości) przekazana na rachunek bankowy Wnioskodawcy.

Niemniej jednak, w związku z przekształceniem Wnioskodawcy w spółkę komandytową podmiot transparentny dla celów podatków dochodowych, planowana jest zmiana ww. umowy pożyczki. Biorąc bowiem pod uwagę okoliczność, że od dnia przekształcenia Pożyczkodawca uczestniczy w zyskach i stratach Wnioskodawcy w proporcji, w jakiej posiada prawo do udziału w jego zyskach, strony umowy nie widzą dalszego uzasadnienia ekonomicznego dla odpłatności przedmiotowej pożyczki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00