Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 11.09.2017, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.363.2017.1.BW, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.363.2017.1.BW

Moment powstania obowiązku podatkowego dla dostawy towarów opisanej we wniosku.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4 lipca 2017 r. (data wpływu 12 lipca 2017r.), uzupełnionym pismem z 9 sierpnia 2017r. (data wpływu 9 sierpnia 2017r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla dostawy towarów opisanej we wniosku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lipca 2017r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z 9 sierpnia 2017r. (data wpływu 9 sierpnia 2017r.), o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego dla dostawy towarów opisanej we wniosku.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca(Spółka) jest dostawcą rozwiązań dla przemysłu oraz dystrybutorem materiałów i aparatury przemysłowej. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, realizującym dostawy na rzecz kontrahentów na różnych warunkach. Warunki te uzgadniane są w negocjacjach lub w zamówieniach składanych m.in. drogą elektroniczną, telefoniczną, pisemną. Za transport odpowiada niekiedy Wnioskodawca a niekiedy klient nabywający towary. W uzgodnieniu ze swoimi kontrahentami Spółka zamierza wprowadzić procedurę, zgodnie z którą prawo do rozporządzania jak właściciel sprzedawanymi przez Wnioskodawcę towarami będzie przechodziło na klienta w momencie wystawienia przez Spółkę faktury. W konsekwencji, od momentu wystawienia faktury przez Spółkę kontrahenci będą mogli używać nabyte towary we własnej działalności gospodarczej, przetwarzać je, sprzedawać, oddawać w użytkowanie, w najem, przemieszczać lub wykorzystywać w inny, wybrany przez siebie sposób. Prawo to byłoby niezależne od faktu, że fizyczna data otrzymania towarów byłaby nieznacznie późniejsza ze względu na transport. Faktura byłaby wystawiona przed otrzymaniem towarów przez nabywcę - planowane jest wystawianie faktury w momencie wystawienia dokumentu WZ, czyli w momencie wysłania towarów przez Spółkę (w przypadku sprzedaży krajowej do nabywcy dotrą one przypuszczalnie po kilku dniach). Uzgodnienie to znajdzie wyraz w stosownych zapisach umownych z kontrahentami, porozumieniach ustnych lub/i w adnotacjach na fakturach, na których umieszczona zostanie następująca klauzula:

Prawo do rozporządzania przedmiotem transakcji, jak właściciel w rozumieniu przepisów ustawy o VAT przechodzi na nabywcę w chwili wystawienia faktury przez sprzedawcę. Powyższe ustalenie nie ma wpływu na warunki handlowe Stron dotyczące transakcji sprzedaży towarów (w szczególności w odniesieniu do kosztów i ryzyk związanych z transportem towarów od Sprzedającego na rzecz Kupującego, które pozostają niezmienione).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00