Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 20.03.2018, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.73.2018.2.MC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4012.73.2018.2.MC

Podatek od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT dzierżawy części gospodarstwa rolnego na cele inne niż rolnicze.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 9 lutego 2018 r. (data wpływu 19 lutego 2018 r.), uzupełnionym pismem z dnia 9 lutego 2018 r. (data wpływu 8 marca 2018 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT dzierżawy części gospodarstwa rolnego na cele inne niż rolnicze jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 lutego 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT dzierżawy części gospodarstwa rolnego na cele inne niż rolnicze. Wniosek uzupełniono w dniu 8 marca 2018 r. poprzez złożenie podpisu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zawarł związek małżeński w roku 1985, nie ma rozdzielności majątkowej z żoną. W czasie trwania małżeństwa, w roku 1997, w drodze darowizny ojciec przekazał Zainteresowanemu gospodarstwo rolne. Wnioskodawca prowadzi wraz z żoną gospodarstwo rolne, jest rolnikiem ryczałtowym i nie prowadzi innej działalności gospodarczej. Nie jest również czynnym podatnikiem VAT, korzysta ze zwolnienia od podatku w zakresie dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej oraz dzierżawy gruntów na cele upraw rolniczych, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Przez cały okres związku małżeńskiego wraz z żoną Wnioskodawca pracował na gospodarstwie rolnym, uprawiając zboża, trawy, kukurydzę, hodując bydło, a także produkując mleko i sprzedając je do mleczarni. Zainteresowany otrzymuje również dopłaty do gruntów rolnych od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Gospodarstwo było sukcesywnie powiększane poprzez zakup maszyn, bydła oraz zakup ziemi rolnej, która była wykorzystywana na cele rolnicze.

Powiększając gospodarstwo rolne Wnioskodawca wraz z żoną zakupił w roku 2003 działkę nr 75 o pow. 2,56 ha, natomiast w roku 2013 działkę nr 74 o pow. 3,0170 ha. Obie działki są wpisane w księgach wieczystych jako wspólność ustawowa majątkowa małżeńska, czyli własność Wnioskodawcy i jego żony. Zakupione powyższe dwie działki rolne również były wykorzystywane na cele rolnicze. W rejestrze gruntów wydanym przez Starostwo Powiatowe, działki te w ewidencji gruntów oznaczone są symbolem R (grunty orne). W miesiącu wrześniu 2016 r. zgłosiła się do Wnioskodawcy firma X, która była zainteresowana dzierżawą dwóch powyższych działek rolnych. Zainteresowany wraz z żoną zezwolił na powyższych nieruchomościach rolnych zrobienie odwiertów geologicznych i pobieranie próbek do badań laboratoryjnych. Po otrzymaniu wyników dana firma X złożyła ofertę dzierżawy gruntów. Umowa dzierżawy gruntu została sporządzona na oboje małżonków (rozliczających się indywidualnie, pozostających we wspólności majątkowej). Poza wydzierżawiającymi gruntami Wnioskodawca wraz z żoną nie dzierżawią innych gruntów innym podmiotom na cele działalności gospodarczej (w szczególności na cele eksploatacji i wydobycia kruszywa). Dnia 25 sierpnia 2017 r. w formie aktu notarialnego małżonkowie podpisali umowę dzierżawy z firmą X na nieruchomość rolną o pow. 2,56 ha oraz pow. 3,0170 ha na okres dziesięciu lat od podpisania umowy, z przeznaczeniem do użytkowania i wydobywania przez firmę X kruszywa naturalnego. Grunt będzie sukcesywnie wykorzystywany na cele nierolnicze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00