Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12.06.2018, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.225.2018.2.IT, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.225.2018.2.IT

Uznanie przemieszczenia własnych towarów do magazynu nabywcy w Niemczech za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów oraz moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu tej dostawy.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29 marca 2018 r. (data wpływu 10 kwietnia 2018 r.) uzupełnionym pismem z dnia 4 czerwca 2018 r. (data wpływu 5 czerwca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania przemieszczenia własnych towarów do magazynu nabywcy w Niemczech za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów oraz momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu tej dostawy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 kwietnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania przemieszczenia własnych towarów do magazynu nabywcy w Niemczech za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów oraz momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu tej dostawy. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 4 czerwca 2018 r. (data wpływu 5 czerwca 2018 r.) o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka zamierza zawrzeć umowę z niemieckim podatnikiem podatku od wartości dodanej, zarejestrowanym dla celów obrotu wewnątrzwspólnotowego (dalej Nabywca). Spółka nie jest zarejestrowana dla celów podatku od wartości dodanej w Niemczech.

Przedmiotem Umowy ma być dokonywanie przez Spółkę dostaw towarów dla Nabywcy w ten sposób, że Spółka na podstawie zamówienia złożonego przez Nabywcę przemieści własne towary do Niemiec, do magazynu konsygnacyjnego prowadzonego przez Nabywcę, przy czym przejście prawa do dysponowania towarami jak właściciel przejdzie na Nabywcę z chwilą pobrania tych towarów z magazynu konsygnacyjnego w Niemczech. Przemieszczeniu będą podlegały towary, do których prawo własności przejdzie na terytorium Niemiec, z chwilą pobrania ich z magazynu konsygnacyjnego.

Zgodnie z Umową Spółka zorganizuje skład magazynowy u Nabywcy (magazyn konsygnacyjny) w celu zapewnienia Nabywcy dostępności produktów Spółki. Dostarczone do składu towary pozostaną wyłączną własnością Spółki do momentu opuszczenia magazynu konsygnacyjnego zgodnie z postanowieniami Umowy wówczas dochodzi do przeniesienia własności. Skład zostanie zorganizowany w wymaganych przez Nabywcę dwóch lokalizacjach i obejmie wspólnie ustalone produkty oraz ilości. Umowa przewiduje także, że Nabywca ma prawo i obowiązek odbioru towarów, dostarczonych uprzednio przez Spółkę do centralnych magazynów konsygnacyjnych, w celu niezwłocznego przekazania do magazynów oddziałów, aby w ten sposób uzyskać i zapewnić optymalną dostępność towarów w każdym indywidualnym punkcie sprzedaży Nabywcy. Nabywca ponosi koszty transportu wynikające z przemieszczania towarów między oddziałami i centralnymi magazynami konsygnacyjnymi, a także odpowiada za szkody wyrządzone na towarach podczas tych transportów. W Umowie wskazano również, że Nabywca będzie sprzedawał towary z magazynu konsygnacyjnego we własnym imieniu i na własny rachunek klientom Nabywcy. Umowa zakupu towarów pomiędzy Nabywcą a Spółką jest logicznym następstwem zawarcia umowy zakupu pomiędzy Nabywcą a klientem Nabywcy. Spółka upoważnia Nabywcę do odsprzedaży i przekazania klientowi Nabywcy towarów. Prawo własności przechodzi na klienta bezpośrednio w momencie dostawy lub załadunku towarów na samochód.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00