Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 28.08.2018, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.377.2018.1.JM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-3.4011.377.2018.1.JM

Czy w momencie uzyskania spadku (po mamie) w postaci 1/2 prawa do własnościowego spółdzielczego lokalu mieszkalnego, środki zgromadzone na rachunku kasy mieszkaniowej Wnioskodawca może przeznaczyć na spłatę drugiego spadkobiercy (brata) z zachowaniem ulgi na oszczędzanie?

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 6 sierpnia 2018 r. (data wpływu 13 sierpnia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zachowania prawa do ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 sierpnia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zachowania prawa do ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Od 1995 r. Wnioskodawca systematycznie kontynuuje oszczędzanie w banku, który prowadzi kasę mieszkaniową. Zgromadzone tam środki Wnioskodawca pragnie przeznaczyć, celem zachowania ulgi na oszczędzanie, na jeden ze wskazanych w ustawie celów. Środki zgromadzone w kasie mieszkaniowej po przeprowadzonym postępowaniu spadkowym dotyczącym nabycia i działu spadku zostałyby przez Wnioskodawcę wycofane i wydane z kasy mieszkaniowej z przeznaczeniem na spłatę udziałów we własności drugiego spadkobiercy czyli brata. W momencie spłacenia drugiego ustawowego spadkobiercy w wyniku działu spadku Wnioskodawca uzyskałby odrębny, samodzielny tytuł prawa własności do odziedziczonego w spadku spółdzielczego lokalu mieszkalnego. W przypadku nie spłacenia brata zgodnie z ustawowymi zasadami spadkowymi Wnioskodawca posiadałby prawo jedynie do 1/2 części wspomnianego lokalu mieszkalnego, czyli byłby współwłaścicielem. Przedmiotowy lokal mieszkalny aktualnie stanowi własność mamy Wnioskodawcy. Dopiero w przypadku jej śmierci będzie podlegał spadkowi i zgodnie z ustawowymi zapisami spadkobiercami po mamie zostanie Wnioskodawca oraz Jego brat. Obecny stan zdrowia mamy jest bardzo ciężki i dlatego też Wnioskodawca wystąpił teraz z wnioskiem o interpretację celem podjęcia określonych działań w przyszłości. Czynność spłaty brata zostanie oczywiście uregulowana zgodnie z przepisami prawa w formie aktu notarialnego bądź orzeczenia sądu (z tego co wiadomo Wnioskodawcy obie formy są prawnie dopuszczalne), ale nastąpi to dopiero po śmierci mamy więc podanie daty zawarcia umowy notarialnej lub wydania orzeczenia na chwilę obecną jest niemożliwe. Ze względu na fakt, że Wnioskodawca wraz z bratem są jedynymi prawnymi spadkobiercami podział masy spadkowej wyniesie 1/2 wartości spadku (wartości lokalu mieszkalnego) dla każdej ze stron postępowania spadkowego. Dopiero spłacenie brata, w wyniku działu spadku z jego części udziału w spadku umożliwi Wnioskodawcy otrzymanie odrębnego własnego prawa do spółdzielczego własnościowego lokalu mieszkalnego i w ten sposób zostanie osiągnięty Jego cel mieszkaniowy, tj. możliwość zamieszkania w tym lokalu mieszkalnym i korzystanie z niego jako pełnoprawny właściciel.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00