Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19.11.2018, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.491.2018.1.KS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.491.2018.1.KS

Skutki podatkowe prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 września 2018 r. (data wpływu 28 września 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej jest prawidłowe.


UZASADNIENIE

W dniu 28 września 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną będącą polskim rezydentem podatkowym. Obecnie prowadzi działy specjalne produkcji rolnej w formie indywidualnego gospodarstwa (zwanym dalej Gospodarstwem) w zakresie uprawy pieczarek. Nadto Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki cywilnej (zwanej dalej Spółką), która prowadzi działy specjalne produkcji rolnej w zakresie chowu drobiu rzeźnego. Obecnie Wnioskodawca ustala dochód z prowadzonych działalności na podstawie norm szacunkowych zgodnie z art. 24 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca oraz Spółka, nie prowadzą i nie są zobowiązani do prowadzenia ksiąg rachunkowych na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości. Limit przychodów stanowiący równowartość w walucie polskiej 2.000.000 euro, którego przekroczenie zobowiązuje do prowadzenia ksiąg rachunkowych Wnioskodawca ustala odrębnie dla prowadzonego Gospodarstwa oraz Spółki. Przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych osiągnięte przez Wnioskodawcę z Gospodarstwa za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły równowartości w walucie polskiej 2.000.000 euro. Również Spółka w poprzednim roku nie osiągnęła rzeczonego limitu przychodów.

Spółka, której Wnioskodawca jest wspólnikiem zamierza zwiększyć w przyszłości skalę prowadzonej działalności w zakresie hodowli drobiu rzeźnego. Wzrost przychodów może spowodować, że Spółka przekroczy limit 2.000.000 euro, o którym mowa w ustawie o rachunkowości, a tym samy będzie zobowiązana do zaprowadzenia ksiąg rachunkowych. Wątpliwości Wnioskodawcy budzą konsekwencje podatkowe wynikające dla wspólników spółki cywilnej, która zobowiązana jest do prowadzenia ksiąg rachunkowych, w zakresie możliwości ustalania dochodu na podstawie norm szacunkowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00