Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 04.03.2019, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.13.2019.1.MS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-3.4010.13.2019.1.MS

Podatkowe skutki zbycia Wierzytelności do Funduszu.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 grudnia 2018 r. (data wpływu 15 stycznia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych zbycia Wierzytelności do Funduszu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 stycznia 2019 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie skutków podatkowych zbycia Wierzytelności do Funduszu.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Bank X Spółka Akcyjna (dalej Bank lub Wnioskodawca) jest bankiem krajowym prowadzącym działalność na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (t. jedn. Dz.U. z 2017 r., poz. 1876; dalej: Prawo Bankowe), uprawnionym do udzielania kredytów i pożyczek pieniężnych. Działalność Banku podlega nadzorowi państwowego organu nad rynkiem finansowym, jakim jest Komisja Nadzoru Finansowego. Bank sporządza sprawozdanie finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości, Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej oraz związanymi z nimi interpretacjami ogłoszonymi w formie rozporządzeń Komisji Europejskiej, stosując w zakresie nieuregulowanym przez MSR przepisy ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 395) i wydanych na jej podstawie rozporządzeń wykonawczych. Przedmiotem działalności Banku jest m.in. świadczenie usług finansowych w zakresie udzielania kredytów (pożyczek).

Bank zawarł w grudniu 2018 r. umowę przelewu wierzytelności w ramach transakcji sekurytyzacji (Umowa), na podstawie której Bank zbywa do funduszu sekurytyzacyjnego (dalej: Fundusz) portfel wierzytelności kredytowych (lub z tytułu pożyczek), wśród których to wierzytelności są także wierzytelności zabezpieczone hipoteką (dalej: Wierzytelności). Zgodnie z Umową zapłata za nabywane Wierzytelności zostanie dokonana w terminie 3 dni roboczych od dnia podpisania Umowy, co miało miejsce w grudniu 2018 roku, natomiast złożenie przez Fundusz wniosków o wpis zmiany wierzyciela hipotecznego w stosunku do każdej Wierzytelności może nastąpić po ww. dacie otrzymania zapłaty, i może to być data przypadająca już w kolejnym roku podatkowym (rozpoczynającym się 1 stycznia 2019 roku). Wierzytelności są wierzytelnościami trudnymi (przeterminowanymi), które mogą znajdować się w fazie egzekucji lub których egzekucja okazała się bezskuteczna. W przypadku Wierzytelności opóźnienie w spłacie kapitału kredytu (pożyczki) lub odsetek przekracza 12 miesięcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00