Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.09.2019, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.434.2019.2.IK, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1-1.4012.434.2019.2.IK

Koszty dostawy mediów (energii elektrycznej, wody, ścieków, c.o.), należy opodatkować według zasad właściwych dla konkretnej usługi, a zatem zastosować stawkę wynikającą z faktur wystawianych na Wnioskodawcę przez dostawcę mediów. Natomiast w odniesieniu do rozliczenia kosztów wywozu odpadów oraz utrzymania czystości w pomieszczeniach wspólnych należy opodatkować wg stawki właściwej dla usługi najmu, tj. stawki podatku w wysokości 23%.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy &− przedstawione we wniosku z dnia 25 czerwca 2019 r. (data wpływu 2 lipca 2019 r.), uzupełnionym w dniu 23 lipca 2019 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania obciążeń najemców kosztami tzw. mediów jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lipca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 23 lipca 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu opodatkowania obciążeń najemców kosztami tzw. mediów.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca posiada osobowość prawną i jest czynnym podatnikiem VAT. Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Natomiast na mocy art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Wnioskodawca prowadzi działalność niepodlegającą VAT, zwolnioną z VAT oraz opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Jednym z przedmiotów działalności jest wynajem lokali użytkowych znajdujących się w zasobach gminnych. Wynajmujący zobowiązani są do ponoszenia kosztów dostawy mediów (energii elektrycznej, wody, ścieków, c.o.), wywozu odpadów, utrzymania czystości w pomieszczeniach wspólnych oraz opłaty czynszu. Koszty związane z funkcjonowaniem budynków, w których wynajmowane są lokale użytkowe ponoszone są przez Miasto, które zawiera umowy bezpośrednio z dostawcami mediów. Wysokość opłat, sposób i terminy płatności regulują umowy z najemcami lokali użytkowych. Za wynajem lokali użytkowych tj. za czynsz i media, wystawiane są faktury ze stawką podstawową 23% . Koszty zużycia poszczególnych rodzajów mediów rozliczane są na podstawie indywidualnego ich zużycia (opomiarowanie według liczników) lub ryczałtu w przypadku, gdy nie jest możliwe określenie zużycia danych mediów (brak podliczników). Przy obciążaniu najemców ryczałtem, Miasto stosuje kryterium wielkości powierzchni wynajmowanego lokalu (udział w budynku) lub też ilości osób korzystających z wynajmu. Oznacza to, że na podstawie otrzymanych faktur za media, wynajmujący lokale użytkowe są obciążani proporcjonalnie do wynajmowanej powierzchni. Innym przykładem obciążania najemców lokali ryczałtem jest proporcja według ilości zgłoszonych osób użytkujących lokal. Wnioskodawca, do kosztów za media, nie dolicza marży, ponadto należności za media nie są wliczane do kwoty czynszu (na fakturze widnieją jako oddzielne pozycje).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00