Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 29.11.2019, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.394.2019.1.MM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-2.4011.394.2019.1.MM

Zastosowanie zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b u.p.d.o.f. do kwot stanowiących zwrot kosztów podróży członka rady nadzorczej Spółki w związku z wypełnianiem obowiązków w tej radzie.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 3 września 2019 r. (wpływ do tutejszego organu dnia 1 października 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika w związku ze zwrotem członkom Rady Nadzorczej kosztów podróży- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 października 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika, jakie ciążą na Spółce w związku ze zwrotem członkom Rady Nadzorczej kosztów podróży.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest Spółką prawa handlowego posiadającą na terytorium Polski miejsce siedziby i zarządu, podlegającą na terytorium Polski nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych (podatek CIT). Spółka jest także zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (podatek VAT").

Spółka jest również płatnikiem podatku PIT od wynagrodzeń i innych świadczeń wypłacanych przez Spółkę na rzecz:

  1. pracowników Spółki, oraz
  2. osób współpracujących ze Spółką na podstawie umów cywilnoprawnych.

W Spółce powoływana jest Rada Nadzorcza w oparciu o przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks Spółek Handlowych (Dz. U. 2000 Nr 94, poz. 1037 t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 505).

Wewnętrznym aktem regulującym to zagadnienie jest Regulamin Rady Nadzorczej X SA. Członkowie Rady Nadzorczej Spółki są osobami fizycznymi mającymi miejsce zamieszkania na terytorium Polski i posiadającymi na terytorium Polski nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku PIT zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 382 § 1 KSH, Rada Nadzorcza sprawuje stały nadzór nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności. Członek Rady zobowiązany jest w czasie swej kadencji do uczestnictwa w stałym nadzorze przez cały rok obrotowy spółki. W szczególności działania Rady Nadzorczej obejmują ocenę sprawozdań, o których mowa w art. 395 § 2 pkt 1 KSH, w zakresie ich zgodności z księgami i dokumentami, jak i ze stanem faktycznym oraz wniosków zarządu dotyczących podziału zysku albo pokrycia straty, a także składanie Walnemu Zgromadzeniu corocznego pisemnego sprawozdania z wyników tej oceny. Rada Nadzorcza może również wykonywać inne kompetencje wskazane w KSH. Rada Nadzorcza ma istotne znaczenie w zakresie nadzoru nad spółką. Co prawda nie ma ona swobody w przejmowaniu kompetencji innych organów spółki (w szczególności Zarządu), może mieć jednak wpływ na zadania związane z reprezentacją. Stały nadzór nad działalnością spółki jest prawem i obowiązkiem Rady Nadzorczej. Zgodnie z poglądami przedstawianymi w literaturze prawa handlowego, nadzór musi mieć trwały charakter oraz odnosić się do całej spółki. Rada Nadzorcza może nadzorować cząstkowe aktywności, niektóre działy, pracę członków Zarządu - np. w zakresie spraw finansowych, czy prawidłowości zawieranych umów i ponoszonych zobowiązań podatkowych. Członkowie Rady - zgodnie z przepisami KSH - mogą być pociągnięci do odpowiedzialności odszkodowawczej. Rada może też pośrednio wpływać na niektóre działania spółki, żądając od zarządu informacji i od tego uzależniać swoją zgodę na dokonanie niektórych czynności. Kompetencje Rady Nadzorczej mogą też zostać rozszerzone na mocy statutu spółki, co tylko podkreśla istotę istnienia tego organu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00