Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 18.12.2019, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.623.2019.1.SM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.623.2019.1.SM

w zakresie opodatkowania przelewu wierzytelności

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2019 r. (data wpływu 16 października 2019 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przelewu wierzytelności:

    - jest prawidłowe w zakresie objętym pytaniami 1, 2 i 4 oraz
    - jest nieprawidłowe w zakresie objętym pytaniem nr 3.

UZASADNIENIE

W dniu 16 października 2019 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przelewu wierzytelności.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe.

X (dalej: Wnioskodawca lub Spółka) jest polskim rezydentem podatkowym. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem od towarów i usług. Spółka funkcjonuje w ramach Grupy, która jest międzynarodową grupą podmiotów powiązanych kapitałowo, działającą w sektorze ... (dalej: Grupa). Wnioskodawca jest spółką produkcyjną, której działalność operacyjna polega na produkcji .. .

W celu szybszego otrzymywania środków finansowych z wierzytelności powstałych w wyniku prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka przystąpiła do programu zakładającego przelew wierzytelności (dalej: Program) przysługujących Wnioskodawcy od jej kontrahentów (dalej: Dłużnicy).

W ramach umowy ustanawiającej Program, którą jedna ze spółek z Grupy zawarła z zagranicznym podmiotem niepowiązanym Y (dalej: Nabywca) z siedzibą w .. będącym podmiotem nieposiadającym siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności na terenie Rzeczpospolitej Polskiej, podmioty z Grupy, w tym Wnioskodawca, mają możliwość oferowania wierzytelności do sprzedaży na rzecz Nabywcy. Podmiotem rozliczającym technicznie transakcje nabycia wierzytelności przez Nabywcę w zakresie tego Programu i wystawiającym faktury rozliczeniowe, na podstawie których dokonywane są rozliczenia jest natomiast Z (dalej: Bank) z siedzibą w ... . Bank działa na rzecz Nabywcy, jako agent rozliczeniowy Programu. Płatności na rzecz Nabywcy dokonywane są na odpowiednie na konto Nabywcy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00