Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 04.02.2020, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.748.2019.1.BO, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.748.2019.1.BO

Obowiązki płatnika

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 3 grudnia 2019 r. (data wpływu 10 grudnia 2019 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2019 r. wpłynął do Organu podatkowego ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

(Spółka) - jako pracodawca - rozwiązały umowę o pracę z Pracownikiem. W następstwie powyższego Pracownik wytoczył powództwo (wniósł pozew) przeciwko Spółce do sądu pracy. W toku postępowania sądowego Spółka oraz Pracownik zawarli ugodę sądową (Ugoda). Zgodnie z Ugodą Spółka m.in. zwróci Pracownikowi:

  • koszty zastępstwa procesowego Pracownika poniesione przez niego w zryczałtowanej kwocie określonej w Ugodzie;
  • część zapłaconej przez Pracownika opłaty sądowej od wniesionego przez niego pozwu, nie wyższej jednak niż kwota określona w Ugodzie (Koszty Procesowe).

Przedmiotem wniosku są wyłącznie powyższe świadczenia pieniężne dokonywane (wypłacane) przez Spółkę na rzecz Pracownika, tzn. koszty (Koszty Procesowe) poniesione przez Pracownika, a następnie zwrócone mu przez Spółkę na podstawie ugody sądowej (Ugoda). Koszty Procesowe, o których mowa we wniosku, nie obejmują natomiast jakichkolwiek innych świadczeń pieniężnych dokonywanych (wypłacanych) przez Spółkę na rzecz Pracownika na podstawie Ugody - w tym w szczególności świadczeń pieniężnych polegających na wypłacie przez Spółkę Pracownikowi jakiegokolwiek odszkodowania, zadośćuczynienia itp. W związku z tym, Koszty Procesowe wypłacone (zwrócone) Pracownikowi przez Spółkę na podstawie Ugody, o których mowa we wniosku, nie stanowią odszkodowania ani zadośćuczynienia. Przedmiotem wniosku nie jest kwestia zastosowania w stosunku do Kosztów Procesowych któregokolwiek ze zwolnień z podatku dochodowego od osób fizycznych, o których mowa odpowiednio w art. 21 ust. 1 pkt 3 lub 3b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm. - ustawa o PDOF). Te przepisy dotyczą bowiem wyłącznie odszkodowań lub zadośćuczynień którymi nie są Koszty Procesowe zwracane Pracownikowi przez Spółkę na podstawie Ugody. Przedmiotem wniosku jest potwierdzenie, że Koszty Procesowe zwracane Pracownikowi przez Spółkę na podstawie Ugody nie stanowią w ogóle przychodu Pracownika na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych (w związku z czym na Spółce nie będą spoczywać jakiekolwiek obowiązki związane z rozliczeniem zwrotu Kosztów Procesowych dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych) - ze względu na to, że ze zwrotem Kosztów Procesowych nie wiąże się jakiekolwiek realne przysporzenie majątkowe po stronie Pracownika. Przy przyjęciu takiego stanowiska, kwestia ewentualnego zastosowania zwolnień, o których mowa odpowiednio w art. 21 ust. 1 pkt 3 lub 3b ustawy o PDOF (oraz ocena, czy są spełnione warunki zastosowania któregokolwiek z tych zwolnień) staje się bezprzedmiotowa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00