Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13.03.2020, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.39.2020.1.MC, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.39.2020.1.MC

Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów nieściągalnych wierzytelności.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2020 r. (data wpływu 13 stycznia 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieściągalnych wierzytelności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 stycznia 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieściągalnych wierzytelności.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Firma Wnioskodawcy m.in. świadczy usługi dla kontrahentów zagranicznych. Wnioskodawca zawarł z firmą z siedzibą we Włoszech umowę, na podstawie której wykonał zlecenia potwierdzone wystawieniem faktur. Ze wskazaną firmą Wnioskodawca współpracował już od 1.09.2016 r. Początkowo współpraca przebiegała bardzo dobrze, kontrahent płacił terminowo. Po pewnym czasie kontrahent zaprzestał płacenia za wykonane dla niego zlecenia. W październiku 2018 r. wynajęta we Włoszech kancelaria wezwała dłużnika do zapłaty. Pomimo wezwań Wnioskodawca nie otrzymał świadczenia wzajemnego wynikającego z zawartej umowy, w postaci umówionej ceny. Stosownie do przepisów wierzytelność tę Wnioskodawca wykazał jako przychód należny i odprowadził podatki. Kontrahent wskutek niewypłacalności poddany został procesowi sądowej upadłości. Postępowanie prowadzone jest na gruncie prawa włoskiego. Postępowanie zakończono wydaniem wyroku Sądu w () nr () z dnia (), obejmującym sposób likwidacji majątku. Postępowanie upadłościowe zakończone ujawnieniem braku wystarczających środków na spłatę zobowiązań upadłego i gdy Wnioskodawca zgłosił swoją wierzytelność likwidatorowi spółki została ona wpisana na () pozycji w rejestrze wierzycieli. Wnioskodawca zgłosił swoją wierzytelność likwidatorowi spółki. Natomiast z posiadanych dokumentów, w tym wyroku Sądu, wynika, że kontrahent nie dysponuje majątkiem pozwalającym na uregulowanie jakiejkolwiek części roszczenia. W związku z powyższym otrzymane postanowienie zagranicznego sądu o upadłości wobec jej zagranicznego kontrahenta oznacza, że zaistniały okoliczności uprawdopodobniające nieściągalność wierzytelności umożliwiające zaliczenie utworzonych przez Wnioskodawcę odpisów aktualizujących do kosztów uzyskania przychodów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00