Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 31.08.2020, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.539.2020.1.MS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.539.2020.1.MS

W zakresie powstania przychodu z tytułu przekazanych środków pieniężnych w postaci napiwków

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 26 czerwca 2020 r. (data wpływu 26 czerwca 2020 r.), uzupełnionym pismami z dnia 26 czerwca 2020 r. (data wpływu 26 czerwca 2020 r. oraz data wpływu 30 czerwca 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia czy przekazane środki pieniężne w postaci dobrowolnych napiwków od klientów stanowi dla Zainteresowanych przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 czerwca 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia czy przekazane środki pieniężne w postaci dobrowolnych napiwków od klientów stanowi dla Zainteresowanych przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z uwagi na braki formalne pismami z dnia 26 czerwca 2020 r. (data wpływu 26 czerwca 2020 r. oraz data wpływu 30 czerwca 2020 r.), Wnioskodawca uzupełnił wniosek.

We wniosku złożonym przez

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
    Pana B,
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    Pana P,
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    Pana D,
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    Pana J.

przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca oraz Zainteresowani (dalej: Zainteresowani) są osobami fizycznymi będącymi komandytariuszami Spółki Komandytowej (dalej: Spółka). Zainteresowani są podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych podlegającymi nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Spółka prowadzi działalność gastronomiczną polegającą na prowadzeniu restauracji i innych placówek gastronomicznych. Spółka poza usługami gastronomicznymi polegającymi na przygotowywaniu posiłków i ich sprzedaży na miejscu w lokalu z konsumpcją ma zamiar świadczyć również usługę dostawy gotowych porcji posiłków do miejsca wskazanego przez klienta, poza lokalami Spółki. W celu zapewnienia regularnej i szybkiej dostawy Spółka zatrudniać będzie dostawców na umowie zlecenia, którzy będą mieli za zadanie dowozić posiłki przygotowane przez restauracje Spółki do miejsca wskazanego przez Klienta (dalej: Dostawcy). Klient będzie mógł zamówić posiłek z dostawą przez aplikację mobilną lub stronę internetową Spółki. Zamówienia będą realizowane i opłacane online przed dokonaniem dostawy. Usługi oferowane Klientom rozliczane będą w oparciu o ogólnodostępny cennik (menu), który zawierać będzie ceny posiłków oraz ewentualną cenę dostawy (w określonych przypadkach może być ona darmowa). Aplikacja oraz strona internetowa umożliwiać będą na etapie składania zamówienia przyznanie Dostawcy dobrowolnego napiwku przez Klienta w wysokości 0% (domyślnie zaznaczona opcja, a więc nie przyznanie żadnego napiwku), 10%, 20% lub innej od kwoty zamówienia. Klient chcąc przyznać napiwek będzie musiał świadomie zaznaczyć odpowiednią wysokość napiwku inną niż 0%. W przypadku Klientów Spółki kwoty te będą miały charakter dobrowolny, a ich przyznanie zależeć będzie tylko i wyłącznie od uznania Klienta, jego oceny i dobrej woli. Napiwek nie będzie wliczony w cenę i zostanie wliczony do rachunku dopiero po jego przyznaniu przez Klienta. Zwyczajowo jest to 10% od kwoty świadczenia, natomiast to Klient ostatecznie zadecyduje, czy zamierza przyznać dobrowolny napiwek i w jakiej wysokości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00