Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 30.10.2020, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.416.2020.2.WH, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.416.2020.2.WH

Brak zastosowania zwolnienia dla świadczonych usług w ramach Gabinetu terapii traumy.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 sierpnia 2020 r. (data wpływu 26 sierpnia 2020 r.) uzupełnionym pismem z dnia 15 października 2020 r. (data wpływu 19 października 2020 r.) na wezwanie Organu z dnia 5 października 2020 r. nr 0114-KDIP4-2.4012.416.2020.1.WH o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia dla świadczonych usług w ramach Gabinetu terapii traumy - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 sierpnia 2020 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia dla świadczonych usług w ramach Gabinetu terapii traumy.

Wniosek uzupełniono pismem z dnia 15 października 2020 r. (data wpływu 19 października 2020 r.) na wezwanie Organu z dnia 5 października 2020 r. nr 0114-KDIP4-2.4012.416.2020.1.WH.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i z tego tytułu jest czynnym podatnikiem VAT. Obecna działalność Wnioskodawczyni to handel i usługi w zakresie sprzedaży i naprawy rowerów. Z tej działalności Wnioskodawczyni składa deklaracje VAT.

Ponadto Wnioskodawczyni jest osobą zatrudnioną na stanowisku pedagoga w jednostce pomocy społecznej, posiada ponad 20 letni staż pracy. Wnioskodawczyni czynnie wykonuje zadania pedagoga i praca z rodziną w zakresie m.in. diagnozy, wsparcia, terapii.

Wnioskodawczyni posiada szereg studiów podyplomowych i szkoleń kwalifikacyjnych. Z uwagi na podjęte przez Wnioskodawczynię w ubiegłym roku szkolenie certyfikujące w zakresie terapii traumy (Metoda ()) chce otworzyć Gabinet terapii i wsparcia dla osób będących w kryzysie. W Gabinecie Wnioskodawczyni chce pomagać osobom zainteresowanym w rozwiązywaniu ich trudności życiowych, przywracać przez to do zdrowia psychicznego i fizycznego. Przygotowanie merytoryczne Wnioskodawczyni daje możliwości łączenia wielu podejść terapeutycznych w celu poprawy zdrowia klienta/pacjenta. Praca ta to indywidualne spotkania z osobą lub rodziną.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni wskazała, że zdarzenie przyszłe będące przedmiotem wniosku czyli praca w Gabinecie traumy polegać będzie na spotkaniach z osobami zainteresowanymi pomocą w zakresie ich doświadczeń trudnych/traumatycznych. Będą to rozmowy prowadzone osobiście lub online. Praca świadczona w ramach Gabinetu będzie polegała na udzielaniu osobom zainteresowanym - klientom - pomocy w przywróceniu ich funkcjonowania w codziennym życiu. Trauma/trudne doświadczenia zmieniają percepcję świata, doprowadzają do chorób psychosomatycznych. Często zakłócają możliwości ludzi w zakresie wypełniania ich codziennych powinności. Praca ma polegać na rozmowach z klientem wokół poszukiwania możliwości rozwiązania problemów wynikających z trudnych doświadczeń ( trauma sytuacyjna, trauma rozwojowa itp.). Poprzez to działania bezpośrednio będą oddziaływać na funkcjonowanie układu nerwowego klienta i przywracać go do zdrowia. Stąd działania Wnioskodawczyni to profilaktyka, zachowanie, ratowanie i przywracanie do zdrowia bez używania leków, czy zabiegów medycznych. Profilaktyka jaką Wnioskodawczyni chce prowadzić to również spotkania szkoleniowe dla zainteresowanych prowadzone metodą warsztatową. Zajęcia takie będą miały na celu przekazywanie informacji osobom zainteresowanym z dziedziny: wychowania, funkcjonowania rodziny, rozwiązywania problemów rodzinnych i indywidulanych. Poradnictwo rodzinne, wsparcie rodziców i dzieci poprzez spotkania i wymianę informacji, doświadczeń, wiedzy. Wnioskodawczyni nie jest podmiotem leczniczym w myśl art. 4 ust. 1 Ustawy o działalności leczniczej (Dz. U. z 2020, poz. 295 ze zmianami). Według Wnioskodawczyni posiada fachowe kwalifikacje (wykształcenie pedagogiczno - psychologiczne) do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie, tj. terapii i wsparcia klienta. Co wpisuje się w art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o działalności leczniczej. Wnioskodawczyni ma wykształcenie kierunkowe mgr studiów pedagogicznych, wzbogacone licznymi kursami kwalifikacyjnymi, studiami podyplomowymi oraz szkoleniami w zakresie poradnictwa specjalistycznego, rodzinnego, terapii traumy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00