Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.11.2020, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.686.2020.1.KF, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.686.2020.1.KF

Skutki podatkowe planowanej sprzedaży mieszkania.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 19 września 2020 r. (data wpływu 19 września 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych planowanej sprzedaży mieszkania jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych planowanej sprzedaży mieszkania.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

W dniu 15 listopada 20xx r. Wnioskodawczyni nabyła spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu tytułem umowy darowizny, spisanej aktem notarialnym pomiędzy rodzicami Zainteresowanej (), a Wnioskodawczynią.

Jeszcze przed datą spisania aktu darowizny mieszkanie zostało przekształcone przez rodziców Wnioskodawczyni z lokatorskiego prawa do lokalu w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, pomimo nieuregulowanego stanu prawnego gruntów, na którym położony jest budynek, na co obowiązująca w tamtym czasie ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych zezwalała do 31 grudnia 2012 r., na przekształcenie prawa lokatorskiego w budynkach posadowionych na nieuregulowanych prawnie gruntach w spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

Stan prawny gruntów po dziś dzień tj.: xx września 2020 r. nie został uregulowany w 100%, działka, na której posadowiony jest budynek mieszkalny (nr ), w którym znajduje się lokal, do którego Wnioskodawczyni posiada spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w całości jest w posiadaniu spółdzielni mieszkaniowej, natomiast budynek mieszkalny (nr ) znajdujący się obok na tej samej nieruchomości gruntowej, posadowiony jest również w części na innej działce gruntowej, do której spółdzielnia mieszkaniowa nie posiada praw. Spółdzielnia mieszkaniowa oba obiekty traktuje jako jedną nieruchomość, choć nie są one bezpośrednio ze sobą połączone, co dla Wnioskodawczyni jest niezrozumiałe.

Dnia xx kwietnia 2020 r. została założona księga wieczysta () dla wymienionego spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu jakie było darowane Wnioskodawczyni przez rodziców dnia 15 listopada 20xx r. Gdyby z zaświadczeń otrzymanych od spółdzielni mieszkaniowej, celem ustanowienia księgi wieczystej w sądzie, wynikałoby, że przysługujące Zainteresowanej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu stanowi ekspektatywę tego prawa, to księga wieczysta nie mogłaby zostać założona, gdyż zgodnie z wydaną uchwałą Sądu Najwyższego (): Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu ustanowione w budynku położonym na gruncie, do którego spółdzielni nie przysługuje własność albo użytkowanie wieczyste, stanowi ekspektatywę tego prawa; niedopuszczalne jest założenie księgi wieczystej w celu jej ujawnienia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00