Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2013 poz. 6163

Uchwała nr XIX/178/2013 Rady Powiatu Przysuskiego

z dnia 15 maja 2013r.

w sprawie przyjęcia Regulaminu warunków przyznawania i wysokości niektórych składników wynagrodzenia oraz nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy nauczycieli z uwzględnieniem poszczególnych stopni awansu zawodowego

Na podstawie art. 4   ust. 1   pkt. 1, art. 12 pkt. 11, art. 40 ust. 1   i art. 42 ust.1 ustawy z   dnia 5   czerwca 1998 r. o   samorządzie powiatowym (tekst jednolity z   2001 r. Dz. U. Nr 142 poz. 1592 ze zmian.) oraz art. 4   ust. 1   i art. 5   ustawy z   dnia 20 lipca 2000 r. o   ogłaszaniu aktów normatywnych i   innych aktów prawych (tekst jednolity Dz. U. z   2007 r. Nr 68, poz. 449) oraz art. 30 ust. 6   ustawy z   dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jednolity Dz. U. z   2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zmian.)  

uchwala się, co następuje:  

§   1.   Rada Powiatu w   Przysusze przyjmuje Regulamin warunków przyznawania i   wysokości niektórych składników wynagrodzenia oraz nagród i   innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy nauczycieli z   uwzględnieniem poszczególnych stopni awansu zawodowego stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.  

§   2.   Traci moc Uchwała Nr XXI/162/2009 Rady Powiatu w   Przysusze z   dnia 21 kwietnia 2009 roku w   sprawie przyjęcia Regulaminu warunków przyznawania i   wysokości niektórych składników wynagrodzenia oraz nagród i   innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy nauczycieli z   uwzględnieniem poszczególnych stopni awansu zawodowego.  

§   3.   Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w   Przysusze.  

§   4.   Uchwała wchodzi w   życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w   Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.  

 

 

Przewodniczący Rady  


mgr   Leopold   Modrzecki


Uzasadnienie

Zgodnie z   art. 30 ustawy z   dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego, uwzględniając przewidywaną strukturę zatrudnienia, określa dla nauczycieli zasady wynagradzania -ustala wysokość oraz szczegółowe warunki przyznania dodatków: motywacyjnego, funkcyjnego i   za warunki pracy oraz sposób obliczania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i   godziny doraźnych zastępstw.  

Ustalenie nowego regulaminu podyktowane jest między innymi zmianą treści zapisów dotyczących warunków przyznawania dodatku motywacyjnego i   nagród. W   związku z   powyższym zachodzi konieczność podjęcia przez Radę Powiatu w   Przysusze uchwały w   sprawie ustalenia nowego regulaminu wynagradzania nauczycieli.  

Regulamin został poddany procedurze uzgodnień ze związkami zawodowymi zrzeszającymi nauczycieli w   funkcjonujących placówkach oświatowych.  


Załącznik do Uchwały Nr XIX/178/2013
Rady Powiatu Przysuskiego
z dnia 15 maja 2013 r.

REGULAMIN WARUNKÓW PRZYZNAWANIA I   WYSOKOŚCI NIEKTÓRYCH SKŁADNIKÓW WYNAGRODZENIA ORAZ NAGRÓD I   INNYCH ŚWIADCZEŃ WYNIKAJĄCYCH ZE STOSUNKU PRACY NAUCZYCIELI Z   UWZGLĘDNIENIEM POSZCZEGÓLNYCH STOPNI AWANSU ZAWODOWEGO.  

Rozdział 1.
POSTANOWIENIA OGÓLNE  

§   1.   Regulamin warunków przyznawania i   wysokości niektórych składników wynagrodzenia oraz nagród i   innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy nauczycieli, zwany dalej „Regulaminem” określa:  

1.   Wysokość stawek wynagrodzenia zasadniczego.  

2.   Wysokość oraz szczegółowe warunki przyznawania dodatków, o   których mowa w   art. 30 ust. 1   pkt 2, z   zastrzeżeniem art. 33 i   34 Karty Nauczyciela.  

3.   Szczegółowe warunki obliczania i   wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i   godziny doraźnych zastępstw, z   uwzględnieniem art. 35 ust. 3   Karty Nauczyciela.  

4.   Wysokość i   warunki wypłacania składników wynagrodzenia, o   których mowa w   art. 30 ust. 1   pkt 4   Karty Nauczyciela, o   ile nie zostały one określone w   ustawie lub w   odrębnych przepisach  

- w   taki sposób, aby średnie wynagrodzenie nauczycieli, składające się ze składników, o   których mowa w   art.30 ust. 1   Karty Nauczyciela, odpowiadały na obszarze działania danej jednostki samorządu terytorialnego co najmniej średnim wynagrodzeniom nauczycieli, o   których mowa w   art.30 ust. 3   Karty Nauczyciela.  

§   2.   Ilekroć w   Regulaminie jest mowa o:  

1.   Szkole   - rozumie się przez to szkołę lub inną placówkę, czy jednostkę organizacyjną wymienioną w   art. 1   ust. 1   Karty Nauczyciela, dla których organem prowadzącym jest Powiat Przysuski.  

2.   Karcie Nauczyciela   - rozumie się przez to ustawę z   dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z   2003 r. Nr 118, poz. 1112 z   późn. zm., tj. Dz.U. z   2006 r. Nr 97 poz. 674 ze zmianami).  

3.   Nauczycielu   - rozumie się przez to nauczyciela, wychowawcę lub innego pracownika pedagogicznego zatrudnionego w   szkole na podstawie Karty Nauczyciela lub stanowisku, na którym wymagane są kwalifikacje pedagogiczne.  

4.   Organie prowadzącym   - rozumie się przez to Radę Powiatu w   Przysusze.  

§   3.   1.   Wynagrodzenie nauczycieli składa się z:  

1)   Wynagrodzenia zasadniczego.  

2)   Dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, za warunki pracy.  

3)   Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i   godziny doraźnych zastępstw.  

4)   Nagród: jubileuszowych i   za osiągnięcia dydaktyczno - wychowawcze.  

5)   Innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy.  

2.   Wynagrodzenie nauczyciela nie obejmuje świadczeń z   zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i   dodatków socjalnych określonych w   art. 54 KN.  

3.   Wynagrodzenie nauczyciela i   inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy ustala i   przyznaje dyrektor szkoły, a   dyrektorowi Zarząd Powiatu w   Przysusze.  

Rozdział 2.
Stawki wynagrodzenia zasadniczego  

§   4.   1.   Wysokość wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela uzależniona jest od stopnia awansu zawodowego, posiadanych kwalifikacji oraz zajęć obowiązkowych.  

2.   Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli dla poszczególnych stopni awansu zawodowego i   posiadanych kwalifikacji określone w   rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej i   Sportu wydanym na podstawie art. 30 ust. 5   pkt. 1   Karty Nauczyciela, przyjmuje się jako wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli realizujących tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin określony w   art. 42 ust. 3, 5b, 6, 7   Karty Nauczyciela.  

3.   Wynagrodzenie nauczyciela w   zależności od stopnia awansu zawodowego i   posiadanych kwalifikacji ustala dyrektor szkoły, a   dla dyrektora szkoły - Zarząd Powiatu w   Przysusze.  

4.   W związku ze zwiększonym zakresem obowiązków i   odpowiedzialności kadry kierowniczej szkół i   placówek oświatowych, zwiększa się wynagrodzenie zasadnicze w   stosunku do stawki minimalnej wynagrodzenia zasadniczego wynikającej z   tabeli, właściwej dla odpowiedniego poziomu awansu zawodowego w   następujący sposób:  

-   dyrektor otrzymuje zwiększenie płacy zasadniczej o   30%,  

-   wicedyrektor otrzymuje zwiększenie płacy zasadniczej o   25%  

-   kierownik otrzymuje zwiększenie płacy zasadniczej o   20%,  

-   zastępca kierownika otrzymuje zwiększenie płacy zasadniczej o   15%  

5.   Wynagrodzenie nauczyciela zatrudnionego w   niepełnym wymiarze zajęć ustala się proporcjonalnie do realizowanego wymiaru zajęć.  

6.   Zmiana wysokości wynagrodzenia w   czasie trwania stosunku pracy w   związku z   uzyskaniem kolejnego stopnia awansu zawodowego nauczyciela następuje z   pierwszym dniem roku szkolnego następującego po roku szkolnym, w   którym nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu. Zmiana wysokości wynagrodzenia z   innych przyczyn następuje z   pierwszym dniem najbliższego miesiąca kalendarzowego, jeżeli inne przyczyny nie nastąpiły od pierwszego dnia danego miesiąca kalendarzowego.  

7.   W przypadku uzyskania kolejnego stopnia awansu zawodowego w   trybie art. 9b ust. 3a zmiana wysokości wynagrodzenia następuje z   dniem 1   stycznia danego roku, następującego po roku kalendarzowym, w   którym nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu.  

8.   Sposób ustalania wysokości wynagradzania za prace w   dniu wolnym od pracy określa minister właściwy do spraw Oświaty i   Wychowania w   drodze rozporządzenia zgodnie z   art.30, ust. 5, punkt 4   Karty Nauczyciela.  

Rozdział 3.
DODATEK ZA WYSŁUGĘ LAT  

§   5.   1.   Nauczycielowi przysługuje dodatek za wysługę lat w   wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w   okresach miesięcznych poczynając od czwartego roku pracy, z   tym że dodatek ten nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego.  

2.   Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy bez względu na sposób ustania stosunku pracy.  

3.   Nauczycielowi pozostającemu jednocześnie w   więcej niż jednym stosunku pracy okresy uprawniające do dodatku za wysługę lat ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy z   zastrzeżeniem ust. 4   i 5. Do okresów zatrudnienia uprawniającego do dodatku za wysługę nie wlicza się okresu pracy w   innym zakładzie, w   którym pracownik jest lub był jednocześnie zatrudniony. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają zaliczeniu okresy podstawowego zatrudnienia.  

4.   Nauczycielowi pozostającemu w   stosunku pracy jednocześnie w   kilku szkołach w   wymiarze łącznie nie przekraczającym obowiązującego nauczyciela wymiaru zajęć, do okresów uprawniających do dodatku za wysługę lat w   każdej ze szkół zalicza się okresy zatrudnienia, o   których mowa w   ust. 2.  

5.   Do okresów pracy wymaganych do nabycia prawa do dodatku za wysługę lat zalicza się okresy pracy wykonywanej w   wymiarze nie niższym niż połowa obowiązującego wymiaru zajęć (czasu pracy) oraz okresy pracy, o   których mowa w   art. 22 ust. 3   Karty Nauczyciela.  

6.   Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się także inne okresy, jeżeli z   mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.  

7.   Dodatek za wysługę lat przysługuje:  

a)   począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w   którym nauczyciel nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w   ciągu miesiąca;  

b)   za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub wyższej jego stawki nastąpiło od pierwszego dnia miesiąca.  

8.   Dodatek za wysługę lat przysługuje nauczycielowi za okres urlopu dla poratowania zdrowia oraz za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Dodatek ten przysługuje również za dni nieobecności w   pracy z   powodu niezdolności do pracy wskutek choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie lub zasiłek z   ubezpieczenia społecznego.  

9.   Dodatek za wysługę lat wypłaca się z   góry w   terminie wypłaty wynagrodzenia.  

Rozdział 4.
DODATEK MOTYWACYJNY  

§   6.   1.   Na dodatki motywacyjne tworzy się fundusz motywacyjny w   wysokości 6% osobowego funduszu płac nauczycieli na dany rok.  

2.   Dodatek motywacyjny nauczyciela nie może przekroczyć 30 % jego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego.  

3.   Dodatek motywacyjny jest przyznawany nauczycielom na okres nie krótszy niż 6   miesięcy i   nie dłuższy niż 1   rok. Dodatek ten nauczycielom przyznaje dyrektor szkoły, zaś dyrektorom szkół - Zarząd Powiatu w   Przysusze.  

4.   Przy określaniu wysokości dodatku motywacyjnego uwzględnia się:  

a)   osiągnięcia dydaktyczno - wychowawcze i   opiekuńcze,  

b)   jakość świadczonej pracy, w   tym związanej z   dodatkowymi zadaniami lub zajęciami,  

c)   zaangażowanie w   realizację czynności i   zajęć wynikających z   zadań statutowych szkoły, w   tym działalność z   organizacjami uczniowskimi, przygotowanie uroczystości i   imprez szkolnych, uroczystości i   wycieczek klasowych, indywidualną pracę z   uczniami w   czasie wolnym, współpracę z   rodzicami,  

d)   zaangażowanie w   przygotowanie, samokształcenie i   doskonalenie zawodowe, dążenie do własnego rozwoju osobowości.  

5.   Przy określaniu wysokości dodatku motywacyjnego dla dyrektora szkoły uwzględnia się kryteria określone w   ust. 3, a   ponadto:  

a)   właściwe planowanie budżetu oraz zgodna z   zasadami ustawy o   finansach publicznych jego realizacja, terminowość i   rzetelność sporządzania sprawozdań budżetowych i   finansowych, informacji dla jednostek administracji samorządowej i   państwowej.  

b)   pozyskiwanie dodatkowych środków, w   tym umiejętności menedżerskie, pozyskiwanie sponsorów, współdziałanie z   rodzicami i   środowiskiem lokalnym,  

c)   osiąganie przez szkołę określonych wyników w   zakresie zewnętrznego mierzenia jakości pracy szkoły,  

d)   zapewnienie bhp pracy i   nauki,  

e)   prawidłowy dobór kadry oparty na wykwalifikowanych nauczycielach, stosowanie jasnych kryteriów oceny pracy i   systemów motywacyjnych,  

f)   kierowanie bieżącą działalnością szkoły w   oparciu o   właściwą pedagogiczną i   wychowawczą koncepcję szkoły, wprowadzanie innowacyjnych zmian, stosowanie wewnętrznego systemu doskonalenia zawodowego, zapewnienie ładu organizacyjnego,  

g)   reprezentację szkoły (udział w   konkursach, olimpiadach, zawodach itp.)  

h)   prawidłowe i   rzetelne prowadzenie dokumentacji szkoły, w   tym prowadzenie akt osobowych pracowników.  

6.   Warunkiem przyznawania nauczycielowi dodatku motywacyjnego jest:  

1)   Uzyskiwanie udokumentowanych osiągnięć w   realizowanym procesie dydaktycznym, wychowawczo - opiekuńczym, a   w szczególności:  

a)   osiągnięć edukacyjnych, ocenianych z   uwzględnieniem możliwości uczniów oraz warunków pracy nauczyciela,  

b)   osiągnięć w   konkursach, turniejach, zawodach sportowych i   olimpiadach oraz w   innych obszarach działań związanych z   realizowanym procesem dydaktycznym,  

c)   skuteczne rozwiązywanie problemów wychowawczych uczniów poprzez kształtowanie postaw odpowiedzialności za własną edukację, planowania własnej przyszłości, pracy nad sobą oraz właściwych postaw moralnych i   społecznych,  

d)   skuteczna współpraca z   rodzicami, czynne i   stałe przeciwdziałanie agresji, patologii i   uzależnieniom,  

e)   aktywne i   efektywne działania na rzecz uczniów potrzebujących opieki z   uwzględnieniem ich potrzeb, w   szczególności w   stałej współpracy z   właściwymi instytucjami i   osobami świadczącymi pomoc socjalną.  

2)   Wprowadzanie innowacji pedagogicznych, skutkujących efektami w   procesie kształcenia i   wychowania.  

a)   opracowanie programów autorskich, innowacji pedagogicznych, edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych, organizacyjnych, publikacji;  

b)   efektywne działanie ukierunkowane na rozwijanie zainteresowań i   uzdolnień uczniów,  

c)   praca indywidualna z   uczniami uzdolnionymi, w   tym przygotowanie ich do konkursów, zawodów i   olimpiad przedmiotowych.  

3)   Szczególnie efektywne wypełnienie zadań i   obowiązków związanych z   powierzonym stanowiskiem,  

a)   rzetelne i   terminowe wywiązywanie się z   poleceń służbowych,  

b)   systematyczne i   efektywne przygotowywanie się i   wypełnianie przydzielonych obowiązków i   czynności,  

c)   prawidłowe prowadzenie dokumentacji szkolnej i   pedagogicznej,  

d)   wzbogacanie własnego warsztatu pracy,  

e)   przestrzeganie dyscypliny pracy,  

f)   podejmowanie inicjatyw zwiększających udział i   rolę szkoły w   środowisku.  

4)   Zaangażowanie w   realizację czynności i   zajęć, o   których mowa w   art. 42 ust. 2   pkt 2   i 3   Karty Nauczyciela.  

a)   inicjowanie i   organizowanie imprez i   uroczystości szkolnych, udział w   komisjach przedmiotowych i   innych,  

b)   opieka i   koordynowanie prac samorządu uczniowskiego lub organizacji uczniowskich działających w   szkole,  

c)   prowadzenie lekcji koleżeńskich, przejawianie innych form aktywności w   ramach wewnątrzszkolnego doskonalenia zawodowego nauczycieli,  

d)   inicjowanie i   stałe prowadzenie nadobowiązkowych zajęć pozalekcyjnych i   pozaszkolnych, konsultacji, kół zainteresowań w   tym uwzględniających potrzeby uczniów,  

e)   organizowanie wycieczek, wyjść, wyjazdów na rzecz uczniów,  

f)   praca z   uczniami o   szczególnych potrzebach edukacyjnych,  

g)   skuteczne kierowanie rozwojem ucznia szczególnie uzdolnionego,  

h)   zaangażowanie w   pracę powołanych zespołów, komisji działających na terenie szkoły,  

i)   udział w   przygotowywaniu i   wdrażaniu projektów edukacyjnych w   szczególności ze środków UE,  

j)   podnoszenie umiejętności zawodowych poprzez studia podyplomowe, kursy kwalifikacyjne, udział w   innych formach doskonalenia zawodowego, skutkujące praktycznym stosowaniem nowoczesnych metod nauczania i   wychowania,  

k)   czynny udział w   realizowaniu innych zadań statutowych szkoły/placówki.  

5)   Realizowanie w   szkole zadań edukacyjnych, wynikających z   przyjętych przez organ prowadzący priorytetów w   realizowanej lokalnej polityce oświatowej.  

6)   Jakość świadczonej pracy, a   w szczególności:  

a)   podnoszenie umiejętności zawodowych, skutkujące praktycznym stosowaniem nowoczesnych metod nauczania i   wychowania,  

b)   wzbogacanie własnego warsztatu pracy, promowanie szkoły, środowiska  

7.   Dodatek motywacyjny przysługuje nauczycielom:  

1)   kontraktowym, mianowanym oraz dyplomowanym  

2)   nauczycielom, którym nie udzielono kar przewidzianych przepisami Kodeksu Pracy i   Karty Nauczyciela ( dodatku można udzielić po okresie 12 miesięcy od daty udzielenia kary),  

3)   poza okresem korzystania z   urlopu dla poratowania zdrowia,  

4)   po powrocie z   urlopu dla poratowania zdrowia trwającego dłużej niż 6   miesięcy, dodatek może być udzielony po raz pierwszy nie wcześniej niż po 6   miesiącach od powrotu z   urlopu.  

Rozdział 5.
DODATEK FUNKCYJNY  

§   7.   1.   Nauczycielowi, któremu powierzono stanowisko dyrektora lub wicedyrektora szkoły albo inne stanowisko kierownicze przewidziane w   statucie szkoły, przysługuje dodatek funkcyjny w   wysokości określonej w   poniższej tabeli przyznawany na czas określony.  

Tabela dodatków funkcyjnych  

 

L.p.  

Stanowisko kierownicze - dyrektor szkoły  

Wysokość dodatku w   złotych  

1.  

Szkoły (zespoły szkół) wszystkich typów  

do 12 oddziałów  

od 300 do 1100  

Od 13 do 24 oddziałów  

od 400 do 1300  

25 i   więcej oddziałów  

od 500 do 1500  

2.  

Inne stanowiska kierownicze przewidziane w   statutach szkół i   placówek  

od 200 do 1200  

2.   Przy ustalaniu wysokości dodatku funkcyjnego dyrektorów zespołów szkół bierze się pod uwagę łączną liczbę oddziałów w   danym zespole szkół.  

3.   Dodatek funkcyjny przysługuje również nauczycielowi z   tytułu:  

a)   sprawowania funkcji opiekuna stażu - 5   % stawki wynagrodzenia zasadniczego za pełnienie opieki nad jednym nauczycielem, z   zastrzeżeniem, że dodatek ten może zostać przyznany maksymalnie za pełnienie funkcji opiekuna stażu nad dwoma nauczycielami.  

b)   powierzenia wychowawstwa 1   klasy, oddziału, grupy w   internacie - do 5   % stawki wynagrodzenia zasadniczego, z   zastrzeżeniem, że dodatek ten może być wypłacany maksymalnie za funkcję wychowawcy pełnioną w   2 klasach, oddziałach, grupach internackich.  

c)   powierzenia funkcji doradcy metodycznego lub nauczyciela - konsultanta - do 30 % stawki wynagrodzenia zasadniczego,  

4.   Wysokość dodatku funkcyjnego określonych w   ust. 1   ustala dla dyrektorów Zarząd Powiatu w   Przysusze, uwzględniając m.in. wielkość szkoły, jej warunki organizacyjne, złożoność zadań wynikających z   danej funkcji, liczbę stanowisk kierowniczych w   szkole a   dla wicedyrektorów oraz innych nauczycieli uprawnionych do niego - dyrektor szkoły.  

§   8.   1.   Dodatki wymienione w   § 7   pkt 1   i 3   przysługują nauczycielom, którym powierzono obowiązki na okres nie krótszy niż 1   miesiąc. W   tych przypadkach prawo do dodatku powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w   którym nastąpiło powierzenie obowiązków, a   jeżeli powierzenie obowiązków nastąpiło pierwszego dnia miesiąca - to od tego dnia i   gaśnie z   pierwszym dniem miesiąca następującym po miesiącu ustania pełnienia tych obowiązków, a   jeżeli ustanie tych obowiązków nastąpiło z   pierwszym dniem miesiąca, to od tego dnia.  

2.   Nauczyciel, któremu powierzono stanowisko kierownicze bądź powierzono sprawowanie funkcji na czas określony traci prawo do dodatku funkcyjnego z   upływem tego okresu, a   w razie wcześniejszego odwołania - z   końcem miesiąca, w   którym nastąpiło odwołanie, a   jeżeli odwołanie nastąpiło pierwszego dnia miesiąca - od tego dnia.  

3.   Dodatek funkcyjny nie przysługuje w   okresie nieusprawiedliwionej nieobecności w   pracy, w   okresie urlopu dla poratowania zdrowia, w   okresach, za które nie przysługuje wynagrodzenie zasadnicze oraz od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w   którym nauczyciel zaprzestał pełnienia z   innych powodów obowiązków, do których jest przypisany ten dodatek, a   jeżeli zaprzestanie pełnienia obowiązków nastąpiło od pierwszego dnia miesiąca - od tego dnia  

4.   Dodatek funkcyjny w   stawce ustalonej dla dyrektora szkoły przysługuje wicedyrektorowi od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po trzech miesiącach zastępstwa.  

Rozdział 6.
DODATKI ZA WARUNKI PRACY  

§   9.   1.   Nauczycielowi pracującemu w   szkole w   trudnych, uciążliwych lub szkodliwych warunkach pracy przysługuje dodatek w   wysokości:  

a)   do 35 % stawki wynagrodzenia zasadniczego z   tytułu pracy w   trudnych warunkach,  

b)   do 35 % stawki wynagrodzenia zasadniczego z   tytułu pracy w   uciążliwych warunkach.  

2.   Wykaz trudnych i   uciążliwych warunków pracy, stanowiących postawę do przyznania dodatku, określa w   drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw oświaty i   wychowania w   porozumieniu z   ministrem właściwym do spraw pracy.  

3.   Wykaz prac wykonywanych w   warunkach szkodliwych dla zdrowia, stanowiących postawę do przyznania dodatku, określa w   drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw zdrowia w   porozumieniu z   ministrem właściwym do spraw pracy oraz ministrem właściwym do spraw oświaty i   wychowania.  

4.   Dodatek za warunki pracy przysługuje w   okresie faktycznego wykonywania pracy, z   którą dodatek jest związany oraz w   okresie niewykonywania pracy, za którą przysługuje wynagrodzenie liczone jak za okres urlopu wypoczynkowego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.  

5.   Dodatek za warunki pracy wypłaca się w   całości, jeżeli nauczyciel realizuje w   takich warunkach cały obowiązkowy wymiar zajęć oraz w   przypadku, gdy nauczyciel, któremu powierzono stanowisko kierownicze realizuje w   tych warunkach obowiązujący go wymiar zajęć. Jeżeli nauczyciel realizuje w   trudnych bądź uciążliwych warunkach tylko część obowiązkowego wymiaru godzin zajęć lub jest zatrudniony w   niepełnym wymiarze dodatek ten ustala się proporcjonalnie do ilości realizowanych w   tych warunkach godzin zajęć.  

6.   Dodatek za warunki pracy wypłaca się za każdą efektywnie przepracowaną w   takich warunkach godzinę zajęć oraz za okresy wymienione w   ust.4.  

Rozdział 7.
WYNAGRODZENIA ZA GODZINY PONADWYMIAROWE  

§   10.   1.   W szczególnych wypadkach, podyktowanych wyłącznie koniecznością realizacji programu nauczania w   szkołach nauczyciel może być zobowiązany do odpłatnej pracy w   godzinach ponadwymiarowych zgodnie z   posiadaną specjalnością, których liczba nie może przekroczyć ¼ tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć. Przydzielenie nauczycielowi większej liczby godzin ponadwymiarowych może nastąpić wyłącznie za jego zgodą, jednak w   wymiarze nie przekraczającym ½ tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć.  

2.   Przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych.  

3.   Przez godzinę doraźnego zastępstwa rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w   zastępstwie nieobecnego nauczyciela.  

4.   Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i   za godziny doraźnych zastępstw wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z   uwzględnieniem dodatków za warunki pracy.  

5.   Kobiet w   ciąży, osób wychowujących dziecko do lat 4   oraz nauczycieli w   trakcie odbywania stażu na kolejny stopień awansu zawodowego, nie wolno zatrudniać w   godzinach ponadwymiarowych bez ich zgody.  

§   11.   1.   Wynagrodzenie za jedną godzinę ponadwymiarową i   godzinę doraźnego zastępstwa ustala się, dzieląc przyznaną nauczycielowi stawkę wynagrodzenia zasadniczego, przez miesięczną liczbę godzin tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć, ustalonego dla danego rodzaju zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych realizowanych w   ramach godzin ponadwymiarowych lub doraźnego zastępstwa nauczyciela, z   uwzględnieniem zapisów § 10 ust. 4   niniejszego regulaminu.  

2.   Miesięczną liczbę godzin obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela, o   której mowa w   ust. 1, uzyskuje się mnożąc tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin przez 4,16 z   zaokrągleniem do pełnych godzin w   ten sposób, że czas zajęć do 0,5 godz. pomija się, a   co najmniej 0,5 godz. liczy się za pełną godzinę.  

3.   Za podstawę wyliczenia wartości godziny ponadwymiarowej dla nauczycieli pełniących funkcje kierownicze przyjmuje się wysokość tygodniowego, obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela zatrudnionego w   danym typie szkoły lub placówki.  

4.   W przypadku konieczności łączenia różnych wymiarów pensum w   ramach jednego etatu, ustala się pensum proporcjonalnie w   odniesieniu do łącznej liczby realizowanych przez nauczyciela zajęć dydaktycznych, wychowawczych i   opiekuńczych. Wszystkie godziny realizowane powyżej tak ustalonego pensum stanowią godziny ponadwymiarowe.  

Powyższą zasadę ilustruje przykład:  

- nauczyciel realizuje 15 godzin wg pensum 18 godzinnego i   10 godz. wg. pensum 30 godzinnego,  

- 15/18 + 10/30 =1,16 etatu tygodniowy obowiązkowy wymiar godz. = (15+10)/1,16= 21,55 godz., (etat=22 godz.)  

5.   Wynagrodzenie za zajęcia pozalekcyjne przydzielone jako godziny ponadwymiarowe, przysługuje nauczycielowi za zajęcia faktycznie odbyte, chyba że przepisy szczegółowe stanowią inaczej.  

6.   Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe w   przypadku nauczycieli realizujących zajęcia w   ostatnich klasach szkół ponadgimnazjalnych oraz w   klasach realizujących praktyki zawodowe w   czasie trwania roku szkolnego, oblicza się na podstawie średniej, miesięcznej ilości godzin ponadwymiarowych przydzielonych nauczycielowi, wyliczonej w   skali roku szkolnego. Zasadę tą stosuje się wobec nauczycieli, którym w   wyniku realizacji zajęć w   klasach programowo najwyższych oraz klasach realizujących praktyki zawodowe, wymiar zatrudnienia okresowo spada poniżej obowiązującego pensum dydaktycznego.  

§   12.   Wynagrodzenie nauczyciela za jedną godzinę doraźnych zastępstw ustala się tak, jak za jedną godzinę ponadwymiarową.  

§   13.   Za zajęcia dydaktyczno - wychowawcze lub opiekuńcze określone zakresem art. 42 ust. 2   pkt 1   Karty Nauczyciela, wykonywane w   dni robocze, nauczyciel nie otrzymuje dodatkowego wynagrodzenia (z wyłączeniem zajęć realizowanych w   porze nocnej).  

Rozdział 8.
NAGRODY I   INNE ŚWIADCZENIA WYNIKAJĄCE ZE STOSUNKU PRACY  

§   14.   1.   Tworzy się specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno - wychowawcze w   wysokości 1% planowanego rocznego funduszu wynagrodzeń osobowych, z   przeznaczeniem na wypłaty Nagród Starosty Przysuskiego i   Nagród Dyrektorów Szkół.  

2.   W budżetach szkół wysokość funduszu nagród wynosi 0,8% planowanego rocznego funduszu wynagrodzeń osobowych nauczycieli danej szkoły, pozostałe 0,2% - pozostaje dla organu prowadzącego szkołę.  

§   15.   1.   Kryteria przyznawania nagród:  

1)   w zakresie pracy dydaktycznej:  

a)   osiąganie dobrych wyników nauczania danego przedmiotu,  

b)   osiągnięcia uczniów przygotowywanych pod kierunkiem nauczyciela w   konkursach i   olimpiadach przedmiotowych szczebla pozaszkolnego,  

c)   udzielanie różnorodnych form pomocy uczniom mającym trudności w   nauce,  

d)   nieodpłatne prowadzenie zajęć pozalekcyjnych.  

2)   w zakresie pracy wychowawczej:  

a)   integrowanie uczniów i   tworzenie warunków do ich aktywności społecznej,  

b)   prowadzenie urozmaiconej działalności wychowawczej, organizowanie czasu wolnego uczniów,  

c)   przygotowywanie i   realizowanie znaczących w   procesie wychowawczym imprez i   uroczystości szkolnych i   pozaszkolnych.  

3)   w zakresie pracy opiekuńczej:  

a)   zapewnianie pomocy i   opieki uczniom będącym w   trudnej sytuacji materialnej i   życiowej,  

b)   prowadzenie działalności mającej na celu zwalczanie zagrożeń wśród uczniów,  

c)   współpraca z   placówkami kultury, nauki i   zakładami pracy w   celu organizacji imprez i   uroczystości dla dzieci i   młodzieży,  

d)   współpraca z   rodzicami w   celu wspomagania rozwoju ucznia.  

4)   w zakresie realizacji innych zadań statutowych szkoły:  

a)   doskonalenie własnego warsztatu pracy,  

b)   kierowanie zespołem samokształceniowym, opieka nad zespołami przedmiotowymi, prowadzenie lekcji koleżeńskich i   otwartych, opieka nad nauczycielem stażystą, opracowywanie materiałów metodycznych i   ich publikacja itp.  

c)   autoryzowanie i   wprowadzanie programów autorskich i   innowacyjnych.  

2.   Dyrektorzy szkół powinni również uzyskiwać znaczące efekty w   zakresie:  

1)   osiągania przez szkołę bardzo dobrych wyników nauczania i   wychowania oraz licznego udziału uczniów w   konkursach, olimpiadach i   zawodach etapu miejskiego i   wyższego,  

2)   bardzo dobrej organizacji pracy szkoły,  

3)   dbania o   wysoki poziom pracy szkoły przez odpowiedni dobór kadry  

4)   umiejętnego gospodarowania środkami finansowymi,  

5)   dbania o   bazę szkolną - remonty, inwestycje, prace wykonywane we własnym zakresie,  

6)   inicjowania różnorodnych działań rady pedagogicznej służących podnoszeniu jakości pracy szkoły,  

7)   organizowania pomocy młodym nauczycielom we właściwej adaptacji,  

8)   współpracy ze środowiskiem szkoły, w   celu pozyskiwania środków pozabudżetowych na rzecz placówki.  

3.   W uzasadnieniu wniosku o   przyznanie nagrody starosty należy podać konkretne i   wymierne efekty osiągane przez nauczyciela /dyrektora/ w   okresie od otrzymania ostatniej nagrody, a   jeżeli nie otrzymał żadnej nagrody - od początku pracy pedagogicznej:  

1)   nauczyciele, dyrektorzy szkół, typowani do nagrody powinni posiadać co najmniej dobrą ocenę pracy z   ostatnich pięciu lat,  

2)   Nagroda Dyrektora Szkoły może być przyznana nauczycielowi przepracowaniu w   szkole co najmniej roku,  

3)   Nagroda Starosty może być przyznana nauczycielowi nie wcześniej niż po przepracowaniu 3   lat w   szkole,  

4)   nagrody przyznawane są z   okazji Dnia Edukacji Narodowej, mogą być również przyznawane na zakończenie roku szkolnego, lub innej ważnej uroczystości szkolnej.  

Z wnioskami o   przyznanie nagrody starosty dla nauczycieli szkół występują:  

a) dyrektorzy tych placówek,  

b) powiatowa organizacja związkowa.  

4.   Z wnioskami o   nagrody starosty dla dyrektorów placówek występuje Kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i   Promocji Starostwa Powiatowego w   Przysusze.  

5.   Wnioski, o   których mowa w   ust. 4   i 5   podlegają zaopiniowaniu przez związki zawodowe zrzeszające nauczycieli.  

6.   Wnioski złożone w   Wydziale EKiP Starostwa Powiatowego w   Przysusze podlegają zaopiniowaniu przez Zarząd Powiatu w   Przysusze  

7.   Wysokość Nagrody Starosty jest ustalana corocznie przez Starostę Przysuskiego, a   w szkołach przez dyrektora szkoły.  

8.   Nauczyciel szkoły niezależnie od przyznanej mu w   ciągu danego roku szkolnego Nagrody Dyrektora może otrzymać Nagrodę Starosty Przysuskiego, Kuratora Oświaty lub Ministra Edukacji Narodowej.  

9.   Nagroda Dyrektora Szkoły nie może być wyższa od Nagrody Starosty Przysuskiego.  

10.   Nauczyciel, wicedyrektor, dyrektor, któremu została przyznana nagroda otrzymuje pismo o   jej przyznaniu, którego odpis zamieszcza się w   jego aktach osobowych.  

11.   Wnioski o   przyznanie nagród dla nauczycieli i   kadry kierowniczej należy składać w   Wydziale EKiP w   terminach:  

a)   z okazji Dnia Edukacji Narodowej w   terminie do 15 września;  

b)   z okazji zakończenia zajęć dydaktycznych w   roku szkolnym do 15 maja;  

c)   z okazji obchodów ważnych rocznic i   wydarzeń w   życiu szkoły- na 1   miesiąc przed planowana uroczystością.  

12.   Wnioski złożone po terminie nie będą rozpatrywane.  

§   16.   Wysokość, warunki oraz zasady wypłacania nauczycielom dodatków i   świadczeń nie ujętych niniejszym regulaminem określają odpowiednie przepisy Karty Nauczyciela oraz odrębne ustawy i   rozporządzenia.  

Rozdział 9.
Pozostałe składniki wynagrodzenia  

§   17.   1.   W przypadku nauczycieli języka polskiego i   języków obcych przyznaje się dodatek z   tytułu sprawdzania prac pisemnych, do 5   % wynagrodzenia zasadniczego w   odniesieniu do pensum godzin dydaktycznych, naliczanego proporcjonalnie, w   zależności od osobistego przydziału godzin języka polskiego i   języków obcych. Dyrektor szkoły ma prawo odebrać dodatek za sprawdzanie zeszytów w   każdym czasie i   bez wypowiedzenia, w   przypadku stwierdzenia niewłaściwego wywiązywania się z   obowiązków nauczyciela, któremu przyznano dodatek za sprawdzanie prac pisemnych. Zasady dotyczące wypełniania obowiązków związanych ze sprawdzaniem prac pisemnych określą dyrektorzy szkół w   odrębnych regulaminach.  

2.   Nauczycielom pracującym w   klasach łączonych przyznaje się dodatek w   wysokości 10 % stawki ich osobistego wynagrodzenia zasadniczego.  

3.   W przypadku opieki sprawowanej nad uczniami podczas wyjazdów na wycieczki szkolne, zawody sportowe, konkursy i   olimpiady przedmiotowe, nauczycielom przysługuje wynagrodzenie:  

a)   jeżeli opieka sprawowana jest do 8   godzin zgodnie z   osobistym przydziałem godzin,  

b)   jeżeli opieka sprawowana jest 8   do 9   godzin, dodatkowo za 1   godzinę ponadwymiarową obliczaną zgodnie z   osobistą stawką wynagrodzenia.  

c)   jeżeli opieka sprawowana jest 9   do 10 godzin, dodatkowo za 2   godziny ponadwymiarowe obliczane zgodnie z   osobistą stawką wynagrodzenia.  

d)   jeżeli opieka sprawowana jest 10 do 11 godzin, dodatkowo za 3   godziny ponadwymiarowe obliczane zgodnie z   osobistą stawką wynagrodzenia.  

b)   jeżeli opieka sprawowana jest 11 i   więcej godzin, dodatkowo za 4   godziny ponadwymiarowe obliczane zgodnie z   osobistą stawką wynagrodzenia.  

e)   zasady określone w   pkt a, b, c, d, stosuje się do każdej doby sprawowania opieki.  

Rozdział 10.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE  

§   18.   Regulamin uzgodniono w   porozumieniu z   organizacjami związkowymi, działającymi w   szkołach i   placówkach oświatowych prowadzonych przez powiat przysuski.  

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00