Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Mazowieckiego rok 2013 poz. 8834

Uchwała nr XX/185/13 Rady Gminy w Troszynie

z dnia 27 czerwca 2013r.

w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy Troszyn

Na podstawie art. 18 ust.2 pkt. 15 art.40 ust.1 i 2 pkt.3 i art. 41 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r o samorządzie gminnym ( Dz. U z 2013 r , poz.594 ) oraz art. 21 ust.1 pkt. 2 i ust.3 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego ( Dz. U. z 2005 r. nr 31, poz.266 ze. zm.) Rada Gminy w Troszynie uchwala co następuje:

§ 1.

Ustala się zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Troszyn w brzmieniu określonym w załączniku do niniejszej uchwały.

§ 2.

Wykonanie Uchwały powierza się Wójtowi Gminy Troszyn

§ 3.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Przewodniczący Rady


Czesław Brzeziński


Załącznik do Uchwały Nr XX/185/13
Rady Gminy w Troszynie
z dnia 27 czerwca 2013 r.

Zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy Troszyn

Rozdział 1.
Postanowienia ogólne

§ 1.

1. Mieszkaniowy zasób gminy tworzą lokale stanowiące własność Gminy Troszyn.

2. W skład mieszkaniowego zasobu Gminy Troszyn wchodzą lokale położone w budynkach wolnostojących oraz lokale w budynkach oświatowych będących własnością Gminy, przeznaczone do wynajmowania na czas stosunku pracy.

§ 2.

Lokale mieszkalne stanowiące mieszkaniowy zasób gminy przeznaczone są na:

1. Lokale mieszkalne stanowiące mieszkaniowy zasób gminy przeznaczone są na:

1) lokale socjalne w przypadku, gdy na gminie ciąży obowiązek ich dostarczenia,

2) na wynajem dla osób o niskich dochodach oraz znajdujących się w trudnych warunkach mieszkaniowych,

3) na wynajem na czas trwania stosunku pracy.

2. Lokale mieszkalne, których powierzchnia użytkowa przekracza 80m2 mogą być oddawane w najem osobom, którym przysługuje pierwszeństwo wynajmu lokalu mieszkalnego z mieszkaniowego zasobu gminy i ujęte są w wykazie osób uprawnionych do zawarcia umowy najmu lokalu mieszkalnego na czas nieoznaczony, a gospodarstwo domowe tych osób tworzy co najmniej 6 osób.

§ 3.

1. Lokale stanowiące mieszkaniowy zasób gminy z wyjątkiem lokali socjalnych wynajmuje się na czas nieoznaczony.

2. Umowę najmu lokalu socjalnego zawiera się na czas określony z możliwością jej przedłużenia na następny okres, jeżeli najemca nadal znajduje się w sytuacji uzasadniającej zawarcie takiej umowy.

§ 4.

Umowy najmu lokali mieszkalnych na czas nieoznaczony i na czas oznaczony zawiera się z osobami, które zamieszkują na terenie Gminy Troszyn.

§ 5.

1. Zarządzanie zasobami mieszkaniowymi gminy odbywać się będzie przez pracowników Zespół Obsługi Ekonomiczno - Administracyjnej Szkół i Przedszkola w Troszynie oraz Zakładu Obsługi Rolnictwa w Troszynie.

2. W w/w jednostkach prowadzona będzie ewidencja lokali, dokumentacja związana z najmem lokali, obsługa finansowa w zakresie poboru i windykacji należności z tytułu najmu oraz dokonywane będą niezbędne prace remontowo - budowlane.

3. Decyzje w sprawie zarządzania mieszkaniowym zasobem Gminy podejmować będzie Wójt Gminy Troszyn

Rozdział 2.
Kryteria wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego.

§ 6.

Pierwszeństwo wynajmu lokalu mieszkalnego w budynkach stanowiących mieszkaniowy zasób gminy przysługuje osobom, które:

1) osiągają niskie dochody i zamieszkują w trudnych warunkach mieszkaniowych,

2) utraciły mieszkanie wskutek działania siły wyższej, klęski żywiołowej lub katastrofy budowlanej,

3) zamieszkują w budynku, którego stan techniczny uzasadnia natychmiastowe wykwaterowanie,

4) są przekwaterowywane z budynków przeznaczonych do rozbiórki,

5) przekazują dotychczas zajmowany lokal do dyspozycji gminy w zamian za lokal dostarczony przez gminę,

6) zamieszkują w lokalu, w którym na osobę przypada mniej niż 5m2ogólnej powierzchni pokoi lub zamieszkują w lokalu uznanym za niemieszkalny,

7) opuściły placówkę opiekuńczo-wychowawczą w związku z osiągnięciem pełnoletniości , a nie mają możliwości powrotu do lokalu, w którym poprzednio mieszkały.

§ 7.

Pierwszeństwo wynajmu lokalu socjalnego przysługuje osobom, które:

1) osiągają niskie dochody i zamieszkują w trudnych warunkach mieszkaniowych,

2) utraciły mieszkanie wskutek działania siły wyższej, klęski żywiołowej lub katastrofy budowlanej,

3) zamieszkują w budynku, którego stan techniczny uzasadnia natychmiastowe wykwaterowanie,

4) są przekwaterowywane z budynków przeznaczonych do rozbiórki,

5) nie mają tytułu prawnego do lokalu mieszkalnego.

§ 8.

1. Wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu gminy lokale mieszkalne przeznaczone do remontu mogą być wynajmowane w zamian za wykonanie remontu przez przyszłego najemcę.

2. W przypadku lokalu mieszkalnego przeznaczonego do remontu osobę wykonującą remont na własny rachunek można zwolnić z opłat czynszowych na okres do trzech lat w ramach kompensaty kosztów remontu.

Rozdział 3.
Wysokość dochodu uzasadniająca w oddanie w najem lokalu

§ 9.

1. Za dochód uprawniający do przyznania lokalu na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego uważa się dochód w rozumieniu ustawy o dodatkach mieszkaniowych. Dochód stanowią wszelkie przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania oraz po odliczeniu składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, określonych w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, chyba że zostały już zaliczone do kosztów uzyskania przychodu. Do dochodu nie wlicza się dodatków dla sierot zupełnych, zasiłków pielęgnacyjnych, zasiłków okresowych z pomocy społecznej, jednorazowych świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze z pomocy społecznej oraz dodatku mieszkaniowego.

2. Do dochodu, o którym mowa w ust.1 zalicza się dochód uzyskiwany przez wnioskodawcę i członków jego rodziny zgłoszonych do wspólnego zamieszkiwania.

§ 10.

1. Dochodem uprawniającym do zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony jest średni miesięczny dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym w okresie 3 m-cy poprzedzających datę złożenia wniosku nieprzekraczający 150% najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych i 100% w gospodarstwach wieloosobowych.

2. Dochodem uprawniającym do zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego jest średni miesięczny dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym w okresie 3 m-cy poprzedzających datę złożenia wniosku nieprzekraczający 100% najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych i 80% w gospodarstwach wieloosobowych.

3. Dochodem uprawniającym do zastosowania obniżek czynszu jest średni miesięczny dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym w okresie 3 m-cy poprzedzających datę złożenia wniosku nieprzekraczający 75% najniższej emerytury w gospodarstwach jednoosobowych i 50% w gospodarstwie wieloosobowych.

Rozdział 4.
Zamiana lokali mieszkalnych

§ 11.

1. Najemca może dokonać zamiany lokalu na inny lokal mieszkalny wchodzący w skład mieszkaniowego zasobu gminy a także dokonać zamiany na lokal znajdujący się w innych zasobach za zgodą wynajmującego.

2. Nie zezwala się na dokonanie zamiany gdy w jej wyniku na osobę będzie przypadać mniej niż 5 m2powierzchni łącznej pokoi lub gdy zamiana jest sprzeczna z zasadami racjonalnego gospodarowania lokalami.

Rozdział 5.
Warunki zamieszkiwania kwalifikujące wnioskodawcę do ich poprawy

§ 12.

Za trudne warunki mieszkaniowe kwalifikujące wnioskodawcę do ich poprawy uważa się takie, w których na jedną osobę przypada mniej niż 5m2ogólnej powierzchni pokoi w gospodarstwach wieloosobowych lub 10 m2w przypadku gospodarstw jednoosobowych.

Rozdział 1.
Tryb rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali zawierany na czas nieoznaczony i o najem lokali socjalnych oraz sposób poddania tych spraw kontroli społecznej

§ 13.

1. Wnioski (podania) o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego mogą składać osoby spełniające kryteria określone § 10 i 12 niniejszej uchwały.

2. Wnioski wraz z deklaracją o dochodach wg wzoru określonego w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie dodatków mieszkaniowych należy składać w Urzędzie Gminy Troszyn

3. Wnioski rozpatrywane będą przez Wójta Gminy Troszyn.

4. Wójt Gminy w celu weryfikacji złożonych wniosków pod kątem spełnienia kryteriów określonych w określonych § 10 i 12 niniejszej uchwały może zasięgnąć opinii Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

5. Dla oceny warunków mieszkaniowych wnioskodawcy oraz w celu uzyskania opinii w sprawie przyznania lokalu mieszkalnego Wójt Gminy Troszyn powołuje zespół opiniujący.

6. W skład zespołu mogą być powołani radni, pracownicy Zakładu Obsługi Rolnictwa w Troszynie , Zespół Obsługi Ekonomiczno - Administracyjnej Szkół i Przedszkola w Troszynie, pracownicy Urzędu Gminy oraz pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

7. Na każdym etapie załatwiania sprawy najmu lokalu Wójt Gminy Troszyn może odmówić wynajęcia lokalu, jeżeli:

1) dane zawarte we wniosku o najem lokalu, okażą się nieprawdziwe,

2) wnioskodawca przestaje spełniać kryteria i warunki do ubiegania się o najem lokalu z zasobu mieszkaniowego gminy Troszyn.

Rozdział 6.
Zasady postępowania w stosunku do osób, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę lub w lokalu, w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy

§ 14.

1. Jeżeli po śmierci najemcy w lokalu pozostali pełnoletni i objęci umową najmu jego wstępni lub zstępni, pełnoletnie rodzeństwo, osoby przysposabiające albo przysposobione, które nie wstąpiły w stosunek najmu na podstawie art. 691 Kodeksu cywilnego, można z nimi zawrzeć umowę najmu, jeżeli zamieszkiwały z najemcą do chwili jego śmierci przez okres nie krótszy niż 2 lata oraz nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego (dotyczy to również współmałżonka osoby ubiegającej się, a także innych osób zgłoszonych do wspólnego zamieszkiwania) a czynsz z tytułu najmu opłacany jest na bieżąco.

2. W razie opuszczenia lokalu mieszkalnego przez najemcę, można z zamieszkującym wraz z nim przez okres co najmniej 5 lat jego pełnoletnim zstępnym, wstępnym, rodzeństwem, pełnoletnim dzieckiem rodzeństwa, z osobą przysposabiającą albo przysposobioną, osobą, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą, zawrzeć umowę najmu lokalu, o ile nie zachodzą przesłanki określone w art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o ile nie mają tytułu prawnego do zajmowania innego lokalu mieszkalnego (dotyczy to również współmałżonka osoby ubiegającej się oraz innych osób zgłoszonych do wspólnego zamieszkiwania).

3. Umowa najmu z osobami wymienionymi w pkt. 1 może być zawarta jeżeli osoby te nie mają możliwości samodzielnego zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych, a wielkość i standard zajmowanego mieszkania odpowiada ich zdolności finansowej.

Przewodniczący Rady


Czesław Brzeziński


Uzasadnienie do Uchwały Nr XX/185/13
Rady Gminy w Troszynie
z dnia 27 czerwca 2013 r.

Określenie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy, w tym zasady i kryteria wynajmowania lokali jest ustawowym obowiązkiem Rady Gminy. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2005 r. Nr 31, poz.266 ze zm.) zobowiązuje Radę Gminy Troszyn do określenia w szczególności:

1) wysokość dochodu gospodarstwa domowego uzasadniającą oddanie w najem lub podnajem lokalu na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego, oraz wysokość dochodu gospodarstwa domowego uzasadniającą zastosowanie obniżek czynszu,

2) warunki zamieszkiwania kwalifikujące wnioskodawcę do ich poprawy,

3) kryteria wyboru osób, którym przysługuje pierwszeństwo zawarcia umowy najmu lokalu na czas nieoznaczony i lokalu socjalnego,

4) warunki dokonywania zamiany lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy oraz zamiany pomiędzy najemcami lokali należących do tego zasobu a osobami zajmującymi lokale w innych zasobach,

5) tryb rozpatrywania i załatwiania wniosków o najem lokali zawierany na czas nieoznaczony i o najem lokali socjalnych oraz sposób poddania tych spraw kontroli społecznej,

6) zasady postępowania w stosunku do osób, które pozostały w lokalu opuszczonym przez najemcę lub w lokalu, w którego najem nie wstąpiły po śmierci najemcy,

7) zasady obniżki czynszu naliczonego według obowiązujących stawek w stosunku do najemców o niskich dochodach.

Uchwalenie nowych zasad i kryteriów wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy jest wymogiem przystosowania ich do obecnie obowiązującej ustawy uwzględniając politykę mieszkaniową gminy i stan jej finansów.

Przewodniczący Rady


Czesław Brzeziński

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00