Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Kujawsko-Pomorskiego rok 2013 poz. 2713

Uchwała nr XXIII/52/2013 Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy

z dnia 21 sierpnia 2013r.

w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały Nr XXVII/211/2013 Rady Gminy Stolno z dnia 30 lipca 2013 r. w sprawie ustalenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych obowiązujących na terenie Gminy Stolno

Na podstawie art. 11 ust. 1 pkt 5 i art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz. U. z 2012 r. poz. 1113), art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594) oraz art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r. poz. 391 z późn. zm.) Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy w składzie: Przewodniczący: 1. Tadeusz Dobek Członkowie: 2. Włodzimierz Bartkowiak 3. Lidia Dudek 4. Daniel Jurewicz 5. Aleksandra Kwiatkowska 6. Elżbieta Osińska 7. Halina Paszkowska 8. Robert Pawlicki 9. Jan Sieklucki 10. Halina Strzelecka 11. Andrzej Tatkowski 12. Piotr Wasiak

uchwala, co następuje:

stwierdza nieważność uchwały Nr XXVII/211/2013 Rady Gminy Stolno z dnia 30 lipca 2013 r. w sprawie ustalenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych obowiązujących na terenie Gminy Stolno.

Uzasadnienie

Rada Gminy Stolno podjęła w dniu 30 lipca 2013 r. uchwałę nr XXVII/211/2013 w sprawie ustalenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych obowiązujących na terenie Gminy Stolno. Uchwała wpłynęła do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy Zespół Zamiejscowy w Toruniu, w dniu 5 sierpnia 2013 r. i była przedmiotem badania nadzorczego na posiedzeniu Kolegium Izby w dniu 21 sierpnia 2013 r. O terminie posiedzenia Kolegium, pismem z dnia 9 sierpnia 2013 r., znak RIO-KA-4010-23-2/2013, powiadomiony został Wójt Gminy Stolno, który w posiedzeniu kolegium nie uczestniczył i nie upoważnił innego przedstawiciela gminy.

W przedmiotowej uchwale Rada Gminy Stolno zapisami § 1 ust. 1 ustaliła górne stawki opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Natomiast w § 1 ust. 2 uchwały Rada postanowiła, że do ustalonych stawek należy doliczyć podatek VAT.

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy badając przedmiotową uchwałę stwierdziło, że Rada Gminy Stolno ustalając górne stawki opłaty bez wliczonego podatku VAT naruszyła art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r. poz. 391 z późn. zm.). Stosownie do tego przepisu rada gminy jest umocowana do określenia górnych stawek opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych oraz opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych, tym samym organ ten jest uprawniony do ustalenia maksymalnej wysokości tych opłat. Rada dokonując ustaleń w tym zakresie zobowiązana jest również ustalić obciążenia z tytułu podatku od towaru i usług. Należy mieć na uwadze, że w dalszej kolejności nastąpi konkretyzacja tej opłaty w odniesieniu do określonego podmiotu i określonego przedmiotu usługi, w drodze umowy pomiędzy właścicielem nieruchomości a odbiorcą odpadów, w postaci ceny z uwzględnieniem podatku VAT. Ustalona zatem przez radę gminy górna stawka nie może być niższa niż cena usługi, która zgodnie z brzmieniem art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach (Dz. U. z 2013 r. poz. 385) oznacza wartość wyrażoną w jednostkach pieniężnych, którą kupujący jest obowiązany zapłacić przedsiębiorcy za towar lub usługę i w której, jeżeli wynika to z odrębnych przepisów, uwzględnia się podatek od towarów i usług.

W związku z powyższym Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy uznało, że naruszenie art. 6 ust. 2 ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ma charakter istotny i postanowiło jak w sentencji.

Pouczenie: Na niniejsze rozstrzygnięcie przysługuje Gminie skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, za pośrednictwem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Bydgoszczy w terminie 30 dni od daty doręczenia niniejszej uchwały.

Przewodniczący Kolegium


Tadeusz Dobek

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00