Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Warmińsko-Mazurskiego rok 2013 poz. 2433

Rozstrzygnięcie nadzorcze nr PN.4131.414.2013 Wojewody Warmińsko - Mazurskiego

z dnia 29 lipca 2013r.

stwierdzające nieważność w części uchwały Nr XXVIII/275/13 Rady Gminy Mrągowo z dnia 10 lipca 2013 roku w sprawie ustalenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Mrągowo

Na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym /Dz. U. z 2013 r.,
poz. 594/ stwierdzam nieważność § 8 ust. 1-2, § 9 pkt 1 w zakresie sformułowania "stale", § 12 ust. 6 uchwały Nr XXVIII/275/13 Rady Gminy Mrągowo z dnia 10 lipca 2013 roku w sprawie ustalenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Mrągowo.

UZASADNIENIE:

Rada Gminy Mrągowo w dniu 10 lipca 2013 roku podjęła uchwałę Nr XXVIII/275/13 w sprawie ustalenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Mrągowo.

W § 8 ust. 1 uchwały Rada postanowiła: "wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się w terminie do dnia 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku słuchaczy kolegiów do dnia 15 października danego roku szkolnego". Takie postanowienie uchwały narusza prawo albowiem ustawodawca nie upoważnił Rady do uchwalenia terminu, do którego można złożyć wniosek o przyznanie stypendium lub zasiłku szkolnego. Termin złożenia wniosku o przyznanie stypendium lub zasiłku szkolnego został określony w art. 90 n ust. 6-7 ustawy z dnia 7 września 1991 roku o systemie oświaty / tekst jednolity Dz. U. Nr 256 z 2004 r., poz. 2572 ze zm./ Zgodnie z tym przepisem wniosek o przyznanie stypendium szkolnego składa się do dnia 15 września danego roku szkolnego, a w przypadku słuchaczy kolegiów nauczycielskich, nauczycielskich kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - do dnia 15 października danego roku szkolnego. W uzasadnionych przypadkach, wniosek o przyznanie stypendium szkolnego może być złożony po upływie tych terminów. Modyfikacja zapisów ustawowych w aktach normatywnych rangi podustawowej jest niedopuszczalna.

W § 9 pkt 1 uchwały Rada postanowiła, że do ubiegania się o stypendium uprawnieni są uczniowie, którzy zamieszkują stale na terenie Gminy Mrągowo. Takie postanowienie Rady pozostaje w sprzeczności z art. 90 b ust. 3 i 4 ustawy o systemie oświaty, który to przepis określa komu przysługuje stypendium. Poza tym brak jest podstawy prawnej do ustalania przez Radę, iż prawo do ubiegania się o stypendium mają tylko uczniowie stale zamieszkujący na terenie Gminy Mrągowo.

Zgodnie z art. 90 f ustawy o systemie oświaty rada gminy uchwala regulamin udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie gminy, kierując się celami pomocy materialnej o charakterze socjalnym. Kryterium przyznawania stypendium jest zamieszkanie na terenie gminy a nie stałe zamieszkanie. Wprowadzając wymóg stałego zamieszkania Rada dokonała modyfikacji art. 90 n ust.4 pkt 2 w związku z art. 90 f ustawy o systemie oświaty. Kryterium przedmiotowo istotnym jest miejsce zamieszkania ucznia, a nie miejsce jego stałego zamieszkania.

W § 8 ust. 2 uchwały Rada ustaliła wzór wniosku o przyznanie stypendium szkolnego a w § 12 ust. 6 ustaliła wzór wniosku o przyznanie zasiłku szkolnego. Ustalanie wzorów wniosku nie mieści się w delegacji ustawowej określonej w art. 90 f ustawy o systemie oświaty. Elementy jakie powinien zawierać wniosek o przyznanie stypendium lub zasiłku szkolnego określa art. 90 n ust. 4, ust. 5 i 5 a ustawy o systemie oświaty.

W świetle utrwalonego orzecznictwa sądowo-administracyjnego uchwały organów samorządu terytorialnego muszą być podejmowane wyłącznie na podstawie i w granicach prawa. Przepis udzielający kompetencji prawodawczej podlega wykładni dosłownej, a zatem nie może być interpretowany rozszerzająco.

Każde wykroczenie poza zakres udzielonego upoważnienia, stanowi naruszenie normy upoważniającej i zarazem konstytucyjnych warunków legalności aktu wykonawczego.

Stąd też postanowiono jak w sentencji rozstrzygnięcia

Od niniejszego rozstrzygnięcia przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, za pośrednictwem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, w terminie 30 dni od daty jego otrzymania.

z up. Wojewody Warmińsko-Mazurskiego



Jan Maścianica
Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00