Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego rok 2013 poz. 2920

Uchwała Nr XXIV/177/2013 Rady Powiatu w Wałczu

z dnia 26 czerwca 2013 r.

w sprawie określenia szczegółowych warunków umorzenia w całości lub w części, łącznie z odsetkami, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub odstępowania od ustalenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej

Na podstawie art. 12 pkt. 11 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (tekst jednolity Dz.U z 2013 r. poz.595) w związku z art. 194 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (tekst jednolity Dz.U. z 2013 r. poz.135 ze zm. z 2013 r. poz. 154)

Rada Powiatu w Wałczu uchwala, co następuje:

§ 1. 1. Określa się szczegółowe warunki umorzenia w całości lub w części, łącznie z odsetkami, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub odstępowania od ustalenia opłaty za pobyt dziecka w rodzinie zastępczej spokrewnionej, rodzinie zastępczej zawodowej, rodzinie zastępczej niezawodowej, rodzinnym domu dziecka, placówce opiekuńczo - wychowawczej, regionalnej placówce opiekuńczo - terapeutycznej i interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym, o której mowa w art. 193 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r . o wspieraniu rodziny i systemu pieczy zastępczej, zwanej dalej "opłatą"

2. Umorzenie w całości lub w części, łącznie z odsetkami, odroczenie terminu płatności, rozłożenie na raty lub odstąpienie od ustalenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej dokonuje się na czas określony po przeprowadzeniu postępowania administracyjnego w zakresie ustalenia sytuacji rodzinnej, dochodowej, majątkowej i zdrowotnej.

§ 2. 1. Odstąpienie od ustalenia opłaty może nastąpić na wniosek osoby odpowiedzialnej za jej ponoszenie lub z urzędu w przypadku, gdy dochód osób odpowiedzialnych za ponoszenie opłaty nie przekracza 200% kryterium dochodowego określonego przepisami ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, odpowiednio dla osoby samotnie gospodarującej lub osoby w rodzinie.

2. Odstąpienie od ustalenia opłaty, może również nastąpić w przypadku, gdy dochód osób odpowiedzialnych za ponoszenie opłaty przekracza 200% kryterium dochodowego określonego przepisami z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej w szczególności jeżeli zachodzi przynajmniej jedna z poniższych okoliczności:

1) osoby odpowiedzialne za ponoszenie opłaty wychowują inne małoletnie dzieci pozostające pod ich opieką;

2) osoby odpowiedzialne za ponoszenie opłaty ponoszą opłatę za pobyt innych członków rodziny w placówkach, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej oraz ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej tj. w placówkach opiekuńczo - wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo - wychowawczych, interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych, innych placówkach zapewniających całodobową opiekę i wychowanie, leczenie lub rehabilitację oraz w rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka;

3) gdy rodzice biologiczni płacą dobrowolne lub ustalone orzeczeniem sądowym alimenty na dzieci umieszczone w rodzinnej lub instytucjonalnej pieczy zastępczej;

4) wystąpiła inna uzasadniona okoliczność, w szczególności długotrwała lub ciężka choroba, niepełnosprawność, bezdomność, straty materialne powstałe w wyniku klęski żywiołowej lub innych zdarzeń losowych lub pobyt w zakładzie karnym lub areszcie śledczym.

3. Odstąpienie od ustalenia opłaty następuje na okres wskazany w decyzji administracyjnej nie dłuższy jednak niż okres 12 miesięcy kalendarzowych.

§ 3. 1. Umorzenie opłaty w całości lub w części łącznie z odsetkami, może nastąpić na wniosek osoby odpowiedzialnej za ponoszenie opłaty lub z urzędu, gdy zachodzi co najmniej jedna z poniższych okoliczności:

1) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności, postępowanie egzekucyjne okazało się bezskuteczne lub zostało umorzone;

2) osoby odpowiedzialne za ponoszenie opłaty podjęły działania na rzecz powrotu dziecka do domu rodzinnego, co zostało potwierdzone przez podmioty do tego uprawnione;

3) osoby odpowiedzialne za ponoszenie opłaty realizują na rzecz powrotu dziecka do domu rodzinnego założenia zawartego kontraktu socjalnego o którym mowa w ustawie o pomocy społecznej lub założenia planu pracy z rodziną, o którym mowa w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz dotrzymują postanowień kontraktu i planu pracy, co zostało potwierdzone przez podmioty do tego uprawnione.

4) osoby odpowiedzialne za ponoszenie opłaty wychowują inne małoletnie dzieci pozostające pod ich opieką;

5) osoby odpowiedzialne za ponoszenie opłaty ponoszą opłatę za pobyt innych członków rodziny w placówkach, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej i ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej tj. w placówkach opiekuńczo - wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo - wychowawczych, interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych, innych placówkach zapewniających całodobowa opiekę i wychowanie, leczenie lub rehabilitację oraz w rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka;

6) wystąpiła inna uzasadniona okoliczność, w szczególności długotrwała lub ciężka choroba, niepełnosprawność, bezdomność, starty materialne powstałe w wyniku klęski żywiołowej i innych zdarzeń losowych a także pobyt w zakładzie karnym lub areszcie śledczym.

2. Umorzenie opłaty w całości lub w części, następuje za okres wskazany w decyzji administracyjnej nie dłuższy jednak niż okres 12 miesięcy kalendarzowych.

§ 4. 1. Rozłożenie na raty lub odroczenie terminu płatności opłaty może nastąpić na wniosek osoby odpowiedzialnej za ponoszenie opłaty lub z urzędu w przypadku, gdy zastosowanie ulgi rokuje zapłatę należności w całości lub części oraz gdy zachodzi co najmniej jedna z poniższych okoliczności:

1) zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów dochodzenia i egzekucji tej należności, postępowanie egzekucyjne okazało się bezskuteczne lub zostało umorzone;

2) osoby odpowiedzialne za ponoszenie opłaty, podjęły działania na rzecz powrotu dziecka do domu rodzinnego, co zostało potwierdzone przez organy do tego uprawnione;

3) osoby odpowiedzialne za ponoszenie opłaty realizują na rzecz powrotu dziecka do domu rodzinnego założenia zawartego kontraktu socjalnego, o którym mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej lub założenia planu pracy z rodziną, o którym mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz dotrzymują postanowień kontraktu i planu pracy z rodziną, co zostało potwierdzone przez organy do tego uprawnione;

4) osoby odpowiedzialne za ponoszenie opłaty wychowują inne małoletnie dzieci po-zostające pod ich opieką;

5) osoby odpowiedzialne za ponoszenie opłaty ponoszą opłatę za pobyt innych członków rodziny w placówkach, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej i ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej tj. placówkach opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówkach opiekuńczo-terapeutycznych, interwencyjnych ośrodkach preadopcyjnych, innych placówkach zapewniających całodobową opiekę i wychowanie, leczenie lub rehabilitację oraz w rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka;

6) wystąpiła inna uzasadniona okoliczność, w szczególności długotrwała choroba, bezdomność, niepełnosprawność, straty materialne powstałe w wyniku klęski żywiołowej i innych zdarzeń losowych a także pobyt w zakładzie karnym lub areszcie śledczym.

2. Rozłożenie na raty opłaty następuje na okres wskazany w decyzji administracyjnej, który nie może przekroczyć 6 miesięcy.

3. Okres odroczenia terminu płatności opłaty następuje na okres wskazany w decyzji administracyjnej i nie może przekroczyć 12 miesięcy.

4. Jeżeli zobowiązany nie dokona spłaty:

1) należności w odroczonym terminie - należność staje się natychmiast wymagalna wraz z odsetkami;

2) którejkolwiek z rat - niespłacona należność staje się natychmiast wymagalna wraz z odsetkami.

§ 5. W przypadku gdy w rodzinie zastępczej spokrewnionej, rodzinie zastępczej zawodowej, rodzinie zastępczej niezawodowej, rodzinnym domu dziecka, placówce opiekuńczo - wychowawczej, regionalnej placówce opiekuńczo - terapeutycznej i interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym przebywa rodzeństwo, wydaje się jedną decyzję administracyjną obejmującą wszystkie umieszczone dzieci.

§ 6. Traci moc uchwała Nr XI/88/2011 Rady Powiatu w Wałczu z dnia 29 grudnia 2011 r. w sprawie określenia szczegółowych warunków umorzenia w całości lub w części, łącznie z odsetkami, odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty lub odstępowania od ustalenia opłaty za pobyt dziecka w pieczy zastępczej.

§ 7. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Wałczu.

§ 8. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

PRZEWODNICZĄCY RADY POWIATU W WAŁCZU


BOGDAN BIAŁAS

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00