Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
idź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
description

Akt prawny

Dziennik Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego rok 2013 poz. 2926

Rozstrzygnięcie nadzorcze Nr NK.3.4131.466.2013.SA Wojewody Zachodniopomorskiego

z dnia 25 lipca 2013 r.

stwierdzające nieważność wiersza 3 tabeli zamieszczonej w § 1 uchwały Nr XXV/183/2013 Rady Powiatu w Gryfinie z dnia 24 czerwca 2013 r. w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli niewymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela, nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin oraz pedagogów, psychologów, logopedów, doradców zawodowych prowadzących zajęcia związane z wyborem kształcenia i zawodu w celu wspomagania uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych, zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Gryfiński

Na podstawie art. 79 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2013 r., poz. 595)

stwierdzam nieważność

wiersza 3 tabeli zamieszczonej w § 1 uchwały Nr XXV/183/2013 Rady Powiatu w Gryfinie z dnia 24 czerwca 2013 r.w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli niewymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela, nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin oraz pedagogów, psychologów, logopedów, doradców zawodowych prowadzących zajęcia związane z wyborem kształcenia i zawodu w celu wspomagania uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych, zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Gryfiński.

Uzasadnienie

W dniu 24 czerwca 2013 r. Rada Powiatu w Gryfinie podjęła uchwałę Nr XXV/183/2013w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli niewymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela, nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin oraz pedagogów, psychologów, logopedów, doradców zawodowych prowadzących zajęcia związane z wyborem kształcenia i zawodu w celu wspomagania uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych, zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Gryfiński.

W toku postępowania nadzorczego, prowadzonego w oparciu o przepis art. 79 ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym stwierdzono, iż ww. akt w zakresie wskazanym na wstępie w sposób istotny narusza powszechnie obowiązujące prawo.

W niniejszej sprawie w pierwszej kolejności wskazać należy, że zgodnie z powołanym w podstawie prawnej kwestionowanej uchwały przepisem art. 42 ust. 7 pkt 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.),organ prowadzący szkołę lub placówkę określatygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć nauczycieliszkół niewymienionych w ust. 3.Natomiast, w ust. 3 tego artykułu ustawodawca określił normy ustalania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych, prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze, w formie tabelarycznej, z rozróżnieniem na poszczególne stanowiska - typ (rodzaj) szkoły i odpowiadającej im tygodniowej liczbie godzin obowiązkowego wymiaru. I tak, w art. 42 ust. 3 (w tabeli) określona została liczba godzin obowiązkowych zajęć dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych dla nauczycieli przedszkoli specjalnych, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół specjalnych, liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych i liceów uzupełniających, przedmiotów teoretycznych w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe, w tym w szkołach specjalnych i szkolenia rzemieślniczego w schroniskach dla nieletnich oraz zakładach poprawczych, przedmiotów artystycznych i ogólnokształcących w szkołach artystycznych i innych placówkach kształcenia artystycznego (lp. 2).

Z przywołanych regulacji wynika zatem, że organ prowadzący uprawniony jest do określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli szkół niewymienionych w ust. 3 oraz nauczycieli szkół, o których mowa w art. 1 ust. 2 pkt 1a, nauczycieli prowadzących kształcenie w formie zaocznej, nauczycieli kolegiów pracowników służb społecznych, nauczycieli kształcenia na odległość, nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin, pedagogów, psychologów, logopedów, doradców zawodowych prowadzących zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu w celu wspomagania uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawieart. 22 ust. 2 pkt 11 ustawy o systemie oświaty, bibliotekarzy bibliotek pedagogicznych oraz zasady zaliczania do wymiaru godzin poszczególnych zajęć w formie zaocznej i w kształceniu na odległość.

Tymczasem, w § 1 uchwały Nr XXV/183/2013 w wierszu 3 tabeli Rada Powiatu w Gryfinie określiła obowiązkowy tygodniowy wymiar godzin dlanauczycieli prowadzących zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze z dziećmi i młodzieżą upośledzoną w stopniu głębokim.

W ocenie organu nadzoru w tej części uchwała została podjęta z naruszeniem granic ustawowego upoważnienia. Prawodawca bowiem - co wskazano powyżej - w cytowanym art. 42 ust. 7 pkt 3 ustawy Karta Nauczyciela zawarł zamknięty katalog osób, co do których organ stanowiący gminy może określać tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin - co istotne - nauczyciele prowadzący zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze z dziećmi i młodzieżą upośledzoną w stopniu głębokim nie są tym katalogiem objęci.

W przedmiotowej sprawie wskazać należy, że zgodnie z treścią art. 94 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, organy samorządu terytorialnego, na podstawie i w granicach kompetencji przyznanych w ustawie, ustanawiają akty prawa miejscowego obowiązujące na obszarze działania tych organów. Zasady i tryb wydawania aktów prawa miejscowego określa ustawa. Z kolei, zgodnie z zasadą zawartą w art. 7 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa. Powiatowy samorząd terytorialny, będąc adresatem uprawnienia do stanowienia aktów prawa miejscowego, jest legitymowany do ich wydawania tylko wówczas i tylko w takim zakresie, który wynika bezpośrednio i wprost z woli ustawodawcy wyrażonej w upoważnieniu ustawowym. Również z art. 4 ust. 2 Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego (Dz. U. z 1994 r., Nr 124, poz. 607, ze zm.) wynika, że społeczności lokalne mają pełną swobodę działania w każdej sprawie, która nie jest wyłączona z ich kompetencji lub nie wchodzi w zakres kompetencji innych organów władzy, ale z wyraźnym zastrzeżeniem, iż swoboda ta rozciąga się w zakresie określonym prawem (zob. wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 10 sierpnia 2010 r., sygn. akt II SA/Go 549/10).

Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, że Rada Powiatu w Gryfinie określając tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć dlanauczycieli prowadzących zajęcia rewalidacyjno - wychowawcze z dziećmi i młodzieżą upośledzoną w stopniu głębokimdziałała z istotnym naruszeniem przepisu art. 42 ust. 7 pkt 3 ustawy Karta Nauczyciela. Tym samym, stwierdzenie nieważności wiersza 3 tabeli zamieszczonej w § 1 uchwały Nr XXV/183/2013 Rady Powiatu w Gryfinie z dnia 24 czerwca 2013 r.w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli niewymienionych w art. 42 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela, nauczycieli realizujących w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin oraz pedagogów, psychologów, logopedów, doradców zawodowych prowadzących zajęcia związane z wyborem kształcenia i zawodu w celu wspomagania uczniów w podejmowaniu decyzji edukacyjnych i zawodowych, zatrudnionych w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Gryfiński, jest konieczne i w pełni uzasadnione.

Rozstrzygnięcie nadzorcze może być zaskarżone do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie. Skargę wnosi się do Sądu za pośrednictwem Wojewody Zachodniopomorskiego w terminie 30 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia.

wz. WOJEWODY ZACHODNIOPOMORSKIEGO
WICEWOJEWODA


Ryszard Mićko

Treść przypisu ZAMKNIJ close
Treść przypisu ZAMKNIJ close
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00