Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Wiążąca Informacja Stawkowa z dnia 19 maja 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0112-KDSL1-2.450.1210.2020.6.JN

WIS TOWAR – dostarczanie (odsprzedaż) energii elektrycznej Najemcom

Na podstawie art. 13 § 2a pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325, z późn. zm.), zwanej dalej Ordynacją podatkową, i art. 42a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r., poz. 685, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, po rozpatrzeniu wniosku (…) z dnia 7 grudnia 2020 r. (data wpływu 9 grudnia 2020 r.), uzupełnionego pismami: z dnia 16 marca 2021 r. (data wpływu 19 marca 2021 r.) oraz z dnia 17 kwietnia 2021 r. (da ta wpływu 21 kwietnia 2021 r.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydaje niniejszą wiążącą informację stawkową.

Przedmiot wniosku: towar – dostarczanie (odsprzedaż) energii elektrycznej Najemcom

Opis towaru:

W ramach zawartej umowy najmu lokalu Wnioskodawca obciąża Najemców kosztami opłat za energię elektryczną. Wnioskodawca wskazał, że Najemcami są podmioty gospodarcze kwaterujące pracowników własnych. Wnioskodawca podpisuje odrębne umowy bezpośrednio z dostawcą energii i rozlicza się z Najemcami na zasadzie ryczałtu w konkretnej kwocie na osobę. W przypadku przekroczenia zużycia ryczałtu mediów na osobę Najemca obciążany jest dodatkową fakturą odpowiadającą różnicy pomiędzy rzeczywistym zużyciem, a opłaconym dotąd ryczałtem. Wszelkie obliczenia opierają się na danych otrzymanych z faktury z firmy energetycznej, czyli oparte są na wskazaniach liczników w danym lokalu. Nie ma założonych podliczników. Najemca dokonuje ustalenia zużycia energii elektrycznej w danym lokalu w okresie poprzedniego roku. Następnie ustalana jest średnia zużycia w danym lokalu i ta wartość dzielona jest przez ilość dni i ilość osób przebywających w danym dniu w lokalu. Taki ryczałt jest przyjmowany niezależnie od rzeczywistego zużycia energii, jako minimum dziennego zużycia na osobę, na dzień. Jeżeli w trakcie pobytu w następnym miesiącu okaże się, że zużycie było większe, niż ilość dni pobytu razy stawka ryczałtu za dzień, wtedy wyliczana jest dopłata do zużycia rzeczywistego. Jeżeli opłata za zużycie energii wynikająca z faktury jest mniejsza niż wynik ryczałtu za dni pobytu, wtedy uznaje się, że ryczałt jest prawidłowy.

CN 27

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00