Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Wiążąca Informacja Stawkowa z dnia 18 listopada 2021 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, 0112-KDSL2-1.440.249.2021.2.NS

WIS usługa - wykonanie projektu architektoniczno-budowlanego domu jednorodzinnego.

 

Na podstawie art. 13 § 2a pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540 z późn. zm.), zwanej dalej Ordynacją podatkową i art. 42a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r., poz. 685, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, po rozpatrzeniu wniosku (…) z dnia - brak daty sporządzenia (data wpływu 19 sierpnia 2021 r.), uzupełnionego pismem z dnia 24 września 2021 r. (data wpływu 24 września 2021 r.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydaje niniejszą wiążącą informację stawkową.

 

Przedmiot wniosku: usługa - wykonanie projektu architektoniczno-budowlanego domu jednorodzinnego.

 

Opis usługi: przedmiotem umowy jest usługa polegająca na wykonaniu projektu architektoniczno-budowlanego domu jednorodzinnego. Są to projekty indywidualne, przewidziane do jednokrotnego wykorzystania na danej działce. Z punktu widzenia prawa budowlanego Wnioskodawca, jako autor projektu jest odpowiedzialny za całość opracowania. Ponadto należy dodać, że przy realizacji tej usługi dochodzi do przekazania Zamawiającemu majątkowych praw autorskich, co dotyczy całości „utworu”, jakim jest projekt architektoniczno-budowlany. Wnioskodawca jest twórcą, m.in. dlatego, że jego imię i nazwisko znajduje się na pierwszej stronie projektu budowlanego (określony jest jako projektant, pozostałe osoby wykonujące projekty branżowe określone są jako opracowujące projekt w danej branży) oraz na rysunkach wchodzących w skład projektu budowlanego. Wynagrodzenie za projekt będący przedmiotem wniosku, można nazwać honorarium, chociaż w dotychczas podpisywanych przez Wnioskodawcę umowach używane było wyrażenie „wynagrodzenie”. Jest możliwość używania słowa „honorarium” w podpisywanych umowach dotyczących projektów będących przedmiotem wniosku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00