Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 listopada 2004 r., sygn. III SA 3031/03

Nie można przychodu ze sprzedaży powierniczej traktować jako przysporzenia zleceniobiorcy - powiernika. Za przychody podatnika z tytułu umowy zlecenia powierniczego uznać należy zatem wyłącznie prowizję /art. 10 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - t.j. Dz.U. 2000 nr 14 poz. 176 ze zm./. Natomiast kosztów powierniczego nabycia udziału oraz kosztów i przychodu z powierniczego zbycia udziału nie rozpoznaje się w rozliczeniu podatkowym u zleceniobiorcy, ale u zleceniodawcy.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi Marka Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 7 października 2003 r. (...) w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych - uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Urzędu Skarbowego W.-M. z dnia 30 czerwca 2003 r. (...); (...).

 

UZASADNIENIE

W dniu 16 grudnia 1999 r. Skarżący - Marek Z. zawarł ze spółką "P.I". S.A. umowę zlecenia, w której zobowiązał się do nabycia we własnym imieniu, lecz na rachunek zleceniodawcy udziału wynoszącego 2/3 części w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz współwłasności budynku znajdującego się na tym gruncie położonego w W. przy P. M. 2. Umowa zlecenia zawierała zobowiązanie Skarżącego do przeniesienia na żądanie zleceniodawcy nabytego udziału na zleceniodawcę lub jego następcę prawnego. Z tytułu wykonania zlecenia strony przewidziały wynagrodzenie dla Marka Z. w wysokości 168.712 zł.

Tego samego dnia Marek Z. w wykonaniu umowy zlecenia /co zostało potwierdzone w sporządzonym akcie notarialnym/ nabył we własnym imieniu, lecz na rachunek "P.I". S.A. 2/3 części w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz współwłasności budynku znajdującego się na tym gruncie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00