Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 19 listopada 2008 r., sygn. III SA/Łd 280/08

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - III Wydział w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Monika Krzyżaniak (spr.), Sędziowie: Sędzia NSA Janusz Nowacki, Asesor WSA Ewa Alberciak, Protokolant: Tomasz Porczyński, po rozpoznaniu w dniu 19 listopada 2008 roku na rozprawie sprawy ze skargi R. B. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji w Ł. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy zawieszenia postępowania oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu 5 października 2007r. Komendant Powiatowy w P. na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 9 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990r. o Policji (tekst jedn. - Dz.U. z 2007r., nr 43, poz. 277 ze zm.) wszczął z urzędu w stosunku do st. post. R. B. postępowanie administracyjne w sprawie rozwiązania stosunku służbowego w związku z upływem okresu 12 miesięcy zawieszenia w czynnościach służbowych postanowieniem Prokuratora Prokuratury Okręgowej w Ł. z dnia [...], sygn. akt [...] i nieustaniem przyczyn będących podstawą zawieszenia.

W dniu 31 października 2007r. R. B. złożył wniosek o zawieszenie tego postępowania do czasu zakończenia postępowania karnego w sprawie sygn. akt [...].

Postanowieniem z dnia [...], nr [...], wydanym na podstawie art. 98 § 1 w związku z art. 101 § 3 K.p.a., po rozpatrzeniu powyższego wniosku, Komendant Powiatowy Policji w P. odmówił zawieszenia postępowania administracyjnego w przedmiocie zwolnienia R. B. ze służby w Policji. W jego uzasadnieniu podniósł, iż art. 97 § 1 K.p.a. jako podstawy obligatoryjnego zawieszenia postępowania wskazuje: śmierć strony, śmierć przedstawiciela ustawowego strony, utratę przez stronę lub przez jej przedstawiciela ustawowego zdolności do czynności prawnych, gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd. Zdaniem organu, w analizowanej sprawie nie zachodzi żadna z przesłanek obligatoryjnego zawieszenia postępowania wymienionych w art. 97 § 1 K.p.a. Komendant powołał się również na artykuł 98 § 1 K.p.a., który przewiduje możliwość fakultatywnego zawieszenia postępowania administracyjnego na żądanie strony. Jest to jednak uzależnione od łącznego wystąpienia czterech przesłanek:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00