Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 24 czerwca 2009 r., sygn. I SA/Kr 496/09

 

Sygn. akt I SA/Kr 496/09 | | W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 24 czerwca 2009r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: WSA Maria Zawadzka, Sędziowie: WSA Ewa Michna, WSA Jarosław Wiśniewski (spr.), Protokolant: Małgorzata Celińska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 czerwca 2009r., sprawy ze skargi "A" S.A. w K., na interpretację indywidualną Prezydenta Miasta, z dnia 26 listopada 2008 r. Nr [...], w przedmiocie podatku od nieruchomości, I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. określa, że powyższa interpretacja nie podlega wykonaniu; III. zasądza od Prezydenta Miasta na rzecz strony skarżącej koszty postępowania w kwocie 457,00 zł (czterysta pięćdziesiąt siedem złotych 00/100).

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia [...].09.2008 r. (data wpływu [..].09.2008 r., uzupełniony pod względem formalnym w dniu [...].10.2008 r.) "A" S.A. z siedzibą w K., ul. Z. (zwana dalej ""A" S.A." względnie "Spółką") zwróciła się do Prezydenta Miasta o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od nieruchomości, na gruncie ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t. j., Dz. U. z 2006 r. nr 121, poz. 844 - zwanej dalej "u.p.o.l.").

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

"A" S.A. w 2006 r. zakończyła inwestycję w postaci budowy nowej hali produkcyjnej, budynku administracji oraz budynków i budowli infrastruktury. Do nowej siedziby przeniesiono większość działalności produkcyjnej, pomocniczej i administracyjnej. W konsekwencji wyłączono z użytkowania część starych budynków przedsiębiorstwa: hale produkcyjne, budynki techniczne, magazynowe i budynek biurowy. Z uwagi na ich zły stan techniczny, wynikający z kilkudziesięcioletniej eksploatacji, zostały one przeznaczone do rozbiórki, na co Spółka uzyskała stosowne zezwolenie (decyzja Wydziału Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Krakowa z dnia 20.07.2005 r., nr 1088/05). Przystąpiono do stopniowej rozbiórki w/w budynków i wykreślania ich z ewidencji środków trwałych. Jednak rozbiórka ta z uwagi na gęstość zabudowy oraz zły stan techniczny, jak podaje Spółka, postępuje etapowo i bardzo wolno, m.in. ze względu na potrzebę usuwania materiału rozbiórkowego. Powoduje to, iż budynki te nie są wykorzystywane w działalności gospodarczej, stan rozbiórki jest różny, a tymczasem fakt ich posiadania wymaga regulowania zobowiązań podatkowych jak za budynki wykorzystywane gospodarczo.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00