Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 29 czerwca 2011 r., sygn. I SA/Lu 344/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wojciech Kręcisz, Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca),, NSA Irena Szarewicz-Iwaniuk, Protokolant Starszy inspektor sądowy Iwona Lachowska, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 29 czerwca 2011 r. sprawy ze skargi Przedsiębiorstwa "A" Spółki z ograniczoną odpowiedzialności w P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną; II. orzeka, że zaskarżona interpretacja nie podlega wykonaniu w całości

Uzasadnienie

I SA/Lu 344/11

UZASADNIENIE

1. W zaskarżonej interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej, działający z upoważnienia Ministra Finansów stwierdził, że nie jest prawidłowe stanowisko A. / podatnik / przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczące zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków bezpośrednio związanych z połączeniem spółek, poniesionych przez spółkę przejmującą, podatnika.

Z uzasadnienia zaskarżonej interpretacji indywidualnej wynika, że podatnik przedstawił stan faktyczny, w którym w dniu 3.08.2009 r. doszło do połączenia spółek przez nabycie. Spółką przejmującą jest podatnik, który przejął B. Połączenie zostało ujawnione w KRS w dniu 3.08.2009 r. Z dniem połączenia B. została wykreślona z KRS, zamknęła księgi rachunkowe na dzień 2.06.2009 r. W wyniku połączenia został podwyższony kapitał zakładowy spółki przejmującej. Spółka przejmująca poniosła liczne koszty związane z procesem połączenia: koszty doradztwa prawnego i rachunkowego, ocena due diligence, opłaty za badanie opinii o połączeniu przez biegłego sądowego, opłaty związane z ogłoszeniem planu połączenia, opłaty sądowe, opłaty notarialne, wypisy z KRS, opłaty związane ze zwołaniem walnego zgromadzenia, podatek od czynności cywilnoprawnych. Podatnik pytał czy koszty poniesione przez spółkę przejmującą, bezpośrednio związane z połączeniem spółek są kosztami uzyskania przychodu w momencie poniesienia. Zdaniem podatnika poniesione koszty bezpośrednio związane z połączeniem spółek są kosztami uzyskania przychodów spółki przejmującej stosownie do art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p. Wydatki poniesione w związku z przejęciem innej spółki w sposób bezpośredni nie generują przychodu, ale przejęty majątek służy wykonywaniu działalności gospodarczej, generowaniu przychodów. W wyniku połączenia podatnik wykorzystuje przejęty majątek i uzyskuje przychody z nowych rodzajów działalności / remonty silników elektrycznych, usługi w zakresie instalacji elektrycznych /. Oczekuje na uzyskiwanie zwiększonych przychodów w związku z możliwością wykonywania również robót elektrycznych / do momentu połączenia podatnik nie prowadził działalności w zakresie naprawy i wykonywania instalacji elektrycznych /. Połączenie spółek nastąpiło na podstawie art. 492 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych / Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm. - k.s.h. /, w wyniku którego u podatnika doszło do podwyższenia kapitału zakładowego. Podwyższenie kapitału zakładowego i połączenie spółek to dwie różne instytucje prawa handlowego, odrębnie uregulowane. Podwyższenie kapitału zakładowego w przypadku łączenia się spółek jest tylko pochodną tej czynności i nie stanowi celu klasycznego podwyższenia kapitału zakładowego, to jest pozyskania środków / finansowych lub rzeczowych - aport / z zewnątrz. Celem połączenia spółek nie było uzyskanie przez podatnika środków finansowych z zewnątrz, lecz zwiększenie uzyskiwanych przychodów, między innymi przez rozszerzenie zakresu działalności, przejęcie nowego rynku zbytu, umocnienie pozycji firmy na lokalnym i ogólnokrajowym rynku inwestycji, remontów budowlano- montażowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00