Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 1 grudnia 2011 r., sygn. I SA/Bd 677/11

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dariusz Dudra Sędziowie: Sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz (spr.) Sędzia WSA Urszula Wiśniewska Protokolant: Asystent sędziego Daniel Łuczon po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 01 grudnia 2011 r. sprawy ze skargi M. w T. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną 2. określa, że zaskarżona interpretacja indywidualna nie może być wykonana w całości 3. zasądza od Ministra Finansów na rzecz M. w T. kwotę [...] zł tytułem zwrotu kosztów postępowania

Uzasadnienie

Miejski Zakład Komunikacji w T. w dniu 1 marca 2011 r. złożył wniosek (uzupełniony pismem z dnia 26 maja 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

Wnioskodawca podał, że pracownicy Zakładu zatrudnieni na stanowisku kierowcy autobusu, motorniczego tramwaju, kontrolera ruchu oraz dyspozytora zgodnie z postanowieniami Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla Pracowników (dalej zwanego Układem) do dnia 31 grudnia 2009 r. wyposażani byli (nieodpłatnie) w umundurowanie służbowe, na które składało się: koszula, spodnie, sweter i bezrękawnik. Od dnia 1 stycznia 2010 r. umundurowania służbowego nie wydaje się (umundurowanie jest sprzedawane). Zgodnie z zasadami przyznawania umundurowania, które określone zostały w załączniku Nr 11 do Układu "pracownikowi nie wolno podjąć czynności służbowych w innym ubraniu niż przydzielone przez pracodawcę." Obowiązek świadczenia pracy w umundurowaniu służbowym wynikał również z zakładowej Instrukcji Służby Ruchu. Na dostawę umundurowania co roku prowadzone było postępowanie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych. W Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia ustalono szczegółowe wymagania jakim musiało odpowiadać zamówione umundurowanie. W konsekwencji umundurowanie służbowe wydawane pracownikom posiada cechy charakterystyczne dla zakładu, co wyróżnia je od odzieży ogólnie dostępnej na rynku np.: kolor, ścieg, wzory swetrów, spodni. Wydawane umundurowanie nie posiada umieszczonego na nim logo firmy ze względu na to, że koszt jego wyprodukowania byłby wyższy. Niemniej jednak krój umundurowania jest charakterystyczny dla wnioskodawcy, a osoby go używające utożsamiane są z przynależnością do firmy. Podano, że przedstawiciele wnioskodawcy nie mają wiedzy, czy pracownicy mogli wykorzystywać umundurowanie w czasie wolnym od pracy. Na ich wniosek pracodawca zamontował odpowiednie szafki na terenie dyspozytorni, co pozwala zagospodarować je według uznania pracowników (motorniczych i kierowców). Ponadto, na uroczystości organizowane przez Zakład np. z okazji Dnia Pracownika Komunalnego pracownicy przychodzą w ubraniach prywatnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00