Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 5 grudnia 2013 r., sygn. III SA/Wa 1322/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Dariusz Kurkiewicz, Sędziowie sędzia WSA Małgorzata Długosz-Szyjko (sprawozdawca), sędzia WSA Sylwester Golec, Protokolant referent stażysta Agata Próchniewska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 grudnia 2013 r. sprawy ze skargi J. B.V. z siedzibą w Holandii na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] marca 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych oddala skargę

Uzasadnienie

J. B.V. z siedziba w Holandii (dalej: "Spółka", "Skarżąca") wnioskiem z 12 grudnia 2012 r. zwróciła się do Ministra Finansów. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie konsekwencji podatkowych dla akcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej w przypadku jej likwidacji.

W powyższym wniosku Skarżąca przedstawiła następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest akcjonariuszem spółki J. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo-akcyjna z siedzibą w S. (dalej: "J."). Obecnie akcjonariusze J. rozważają różne scenariusze dalszych losów działalności gospodarczej prowadzonej przez J. m.in. zakładają jej likwidację. W przypadku likwidacji J. doszłoby do podziału majątku spółki likwidowanej pomiędzy jej wspólników. Skarżąca jako akcjonariusz J. otrzymałaby w takim przypadku zarówno środki pieniężne jak i inne składniki majątku J. (np. wierzytelności wobec kontrahentów J.).

Wskazując na powyższe Skarżąca zadała następujące pytanie.

Czy w przypadku likwidacji J. i podziału jej majątku pomiędzy jej wspólników Skarżąca byłaby zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych od wartości otrzymanych składników majątku J.?

Skarżąca wskazała, że J. jako spółka komandytowo-akcyjna jest spółką osobową zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94 poz. 1037 ze zm., dalej: "KSH") i jako taka nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. J. jest zatem spółką niebędącą osobą prawną w rozumieniu art. 4a pkt 14 3b ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. nr 74. poz. 397, ze zm., dalej: “u.p.d.o.p."). Zgodnie z art. 12 ust. 4 pki 3a lit a u.p.d.o.p. do przychodów nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki. Natomiast art. 12 ust. 4 pkt 3b u.p.d.o.p. stanowi, że do przychodów nie zalicza się wartości innych niż wymienione w pkt 3a (tj. innych niż gotówka) składników majątku otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną m.in. z tytułu jej likwidacji. Z powyższego wynika, że w przypadku likwidacji J. i podziału jej majątku pomiędzy wspólników Skarżąca nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych od wartości otrzymanych składników majątku J.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00