Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 11 marca 2014 r., sygn. I SA/Wa 2993/13

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tomasz Szmydt Sędziowie: Sędzia WSA Przemysław Żmich (spr.) Sędzia WSA Iwona Maciejuk Protokolant referent stażysta Małgorzata Sieczkowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 marca 2014 r. sprawy ze skargi D. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] października 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania specjalnego zasiłku opiekuńczego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] sierpnia 2013 r. nr [...] 2. stwierdza, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu.

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] decyzją z dnia [...] października 2013 r., nr [...], po rozpoznaniu odwołania D. S., utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta [...] z dnia [...] sierpnia 2013 r., nr [...], o odmowie przyznania specjalnego zasiłku rodzinnego na matkę M. P..

Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie sprawy.

Wnioskiem z dnia 26 czerwca 2013 r. D. S. zwróciła się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w [...] o ustalenie prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku z opieką nad matką M. P., ur. [...] lutego 1932 r. Do wniosku dołączyła stosowne dokumenty potwierdzające jej sytuację zawodową i dochodową rodziny oraz stan zdrowia matki, tj. orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. W wyniku przeprowadzonych w dniach 5 lipca 2013 r. oraz 8 lipca 2013 r. rodzinnych wywiadów środowiskowych ustalono, że D. S. prowadzi dwuosobowe gospodarstwo domowe z synem A., natomiast M. P. zamieszkuje oddzielnie, pod innym adresem w [...] i prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe. M. P. na podstawie orzeczenia Lekarza Rzeczoznawcy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia [...] lutego 2000 r., nr akt [...], została uznana za osobę niezdolną do pracy w gospodarstwie rolnym i stwierdzono u niej niezdolność do samodzielnej egzystencji. Wcześniej na podstawie orzeczenia Obwodowej Komisji do Spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia Nr [...] w [...] z dnia [...] marca 1997 r., nr akt [...], była zaliczona do I grupy inwalidów (termin kolejnego badania był wyznaczony na luty 2000 r.). Miesięczny dochód na osobę w rodzinie, wyliczony na potrzeby przedmiotowego świadczenia, został obliczony na kwotę [...] zł. Przeprowadzony wywiad środowiskowy potwierdził, że D. S. sprawuje opiekę nad niepełnosprawną matką. Wnioskodawczyni posiada gospodarstwo rolne na terenie gminy [...] o pow. [...] ha przeliczeniowego ([...] ha fizycznego). W okresach od 11 kwietnia 2008 r. do 30 kwietnia 2012 r. podlegała oraz od 1 lipca 2013 r. do nadal podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników na wniosek jako rolnik (pismo KRUS Oddział Regionalny w [...] Placówka Terenowa w [...] Nr [...] z dnia [...] sierpnia 2013 r.). W okresie od 1 maja 2012 r. do 30 czerwca 2013 r. pobierała świadczenie pielęgnacyjne z tytułu sprawowanej opieki nad niepełnosprawną matką. Zgodnie z przedłożonym świadectwem pracy z dnia 16 grudnia 1997 r. wystawionym przez firmę PPHU "[...]" D. S. pozostawała w stosunku pracy w okresie od 16 września 1997 r. do 16 grudnia 1997 r., który ustał w wyniku upływu terminu, na jaki umowa o pracę była zawarta (okres próbny do 16 grudnia 1997 r.)

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00